Włochy biją na głowę Francję i Hiszpanię pod względem regionów z wysoką aktywnością turystyczną – wynika z badań biura statystyki Unii Europejskiej Eurostatu, które monitoruje 33 kraje w celu opracowania „Regional Yearbook”, rocznego raportu analizującego regiony kontynentu pod kątem różnych wskaźników, w tym turystycznych.

Rocznik Regionalny 2014 wskazuje, iż Włochy posiadają 6 regionów pośród pierwszych 20 pod względem liczby noclegów turystycznych zarejestrowanych w 2013 r. Pierwszy wśród włoskich regionów jest Veneto z 60 milionami noclegów spędzonych we własnych bazach noclegowych. Następnymi w kolejności są: Toskania z 40 milionami spędzonych nocy, Emilia – Romania z 37 milionami, Lombardia z 33 milionami. Listę zamykają Region Lacjum z nieco ponad 30 milionami noclegów oraz Prowincja Bolzano z 29 milionami.

Na drugim miejscu listy z 5 regionami plasują się ex aequo Francja i Hiszpania. Jednak to Hiszpanii należy się palma pierwszeństwa za większą liczbę noclegów biorąc pod uwagę, że jej regiony cieszą się ponad 50 milionową roczną frekwencją. Wyspy Kanaryjskie, pierwszy region w całej Europie wygenerował w 2013 r. 90 milionów noclegów, podczas gdy w Katalonii nocleg spędziło nieco ponad 70 milionów turystów, na Balearach 65 milionów, w Andaluzji 53 miliony. Ostatnim hiszpańskim regionem z listy jest Walencja z 39 milionami noclegów.

Francuskie regiony znajdujące się na liście to Ile de France, Prowansja/Lazurowe Wybrzeże, Rodan, Langwedocja i Akwitania. Wielka Brytania może się cieszyć tylko jednym regionem znajdującym się na liście – Londynem, podobnie Austria (Tyrol) i Niemcy (Bawaria). Warto zwrócić uwagę na chorwacki region Adriatyku, który zajął na liście wysokie 5 miejsce z 65 milionami noclegów.