Bohaterka najnowszej książki kryminalnej Marty Guzowskiej „Reguła nr 1” ma kilkanaście reguł, według których działa i które pozwalają jej bezkarnie kraść starożytne klejnoty. Czy autorka powieści także podporządkowała swoje życie regułom? Czym na co dzień kieruje się pisarka, która oprócz tego, że tworzy kryminały i thrillery, prowadzi książkowego bloga, pisze powieści detektywistyczne dla dzieci, jest archeolożką, dziennikarką naukową i matką dwójki dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Czyli, jak wielu z nas, prowadzi kilka żyć naraz.

 

Marta Guzowska – w zupełnie nowej dla siebie sytuacji i roli – zdradzi tajniki pisarskiej kuchni, a nawet sypialni. W czasie jej przewrotnego wystąpienia padną odpowiedzi na niezliczone pytania. Czy pisarze pracują w piżamach? O której godzinie i w jakich miejscach najlepiej wymyśla się postacie? Czy to prawda, że intensywne pisanie odchudza? Czy autorzy kryminałów zabijają w powieściach osoby, których nie lubią? Co wspólnego mają ze sobą archeologia i praca detektywa?

 

Mieszkająca na co dzień w Wiedniu pisarka, która opublikowała w Polsce kilka powieści, m.in. „Ofiarę Polikseny”, Głowę Niobe”, „Chciwość” oraz najnowszą „Regułę nr 1”, z dużą dozą autoironii opowie o codziennych rytuałach, ale też potknięciach. Dowiemy się, jak często zdarza się jej przypalić jedzenie i czy zapomina czasem odebrać dzieci z przedszkola. Czyli pisarskie życie non-fiction.

 

Guzowska zapewnia, że nie czuje tremy i chętnie wyjdzie na scenę, choć po raz pierwszy bierze udział w stand-upie.

 

„Tremę czułam wiele lat temu, kiedy na uniwersytecie uczyłam mój pierwszy rok studentów. Gdybym mogła pić alkohol w miejscu pracy, na pewno wtedy strzelałabym sobie setkę przed zajęciami. Od tego czasu żadne wystąpienia przed publicznością mnie nie stresują. Wręcz bardzo je lubię. Jestem wyjątkowo spokojna o to, że podczas stand-upu nikt mnie nie zapyta o nazwę okrętu flagowego Oktawiana podczas bitwy pod Akcjum…”

 

Z Martą Guzowską spotkamy się w piątek 23 lutego o godzinie 20.00. Pisarka obiecuje opowiedzieć nie tylko o sobie, zdradzi też kilka szczegółów z życia innych pisarzy i pisarek.

 

Bilety 15 PLN, dostępne są w serwisie www.bilety24.pl i w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81. Zakup możliwy jest także na miejscu w dniu wydarzenia (gotówka).

 

Więcej szczegółów i pełny repertuar Big Book Cafe na stronach www.bigbookcafe.pl


oraz www.literackistandup.pl

 

Literacki stand-up to autorski cykl wydarzeń realizowanych w nowym centrum literackim. Udział w nim dotąd wzięli m.in.: Krzysztof Varga, Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, Max Cegielski, Michał Rusinek i Michał Witkowski.

 

Big Book Cafe to centrum literackie powołane przez Fundację „Kultura nie boli“. Działa w sercu Starego Mokotowa (ul. Dąbrowskiego 81), dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Mokotów.