W ramach akcji, jak co roku realizowana będzie piosenka z teledyskiem oraz video bajka, do której czytania zaproszone zostały polskie gwiazdy i ludzie mediów.

Klipy po realizacji trafią do sieci, w ten sposób fundacja zachęca do bez kosztowej metody pomagania. Wystarczy obejrzeć bajkę lub teledysk i kliknąć w wyświetlane przez youtube paski z reklamą. Serwis youtube, w ten oto sposób generuje zyski, które zasilą konto fundacji. Ważne jest też, aby klipy udostępniać w profilach społecznościowych i zachęcać swoich znajomych do tej samej czynności. Zarówno tegoroczne jak i wcześniejsze teledyski i bajki znajdować będą się na stronie www.pomaganiejesttrendy.com.pl. W ramach tegorocznej akcji, fundacja zaprezentuje  produkty wydane okazjonalnie przez Mennicę Sudecką w postaci:

 

– Numizmatów okolicznościowych z pocztówką o nominale “10 pomagajek”. Niniejsze monety wkomponowane są w specjalną pocztówkę z hasłem akcji “Wysyłam Tobie Miłość”. Organizatorzy chcą przekonać Polaków, by zakupywali je, nie tylko w celach kolekcjonerskich, ale również po to, by okazać w ten sposób miłość bliskim, pomagając i okazując tym samym miłość dzieciom dotkniętym przez autyzm.

 
– Bransoletek pozłacanych 24 karatowym złotem, będących gestem solidarności z dotkniętymi przez autyzm. Ma ona nie tylko spełniać walory estetyczno – modowe , ale również symbolizować i przypominać o diagnozowaniu swoich pociech. Bransoletki w trakcie nagrań otrzymają wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji projektu.
 
Oba produkty od 28 października do nabycia będą poprzez sklep fundacji na stronie www.pomaganiejesttrendy.com.pl
 
Co roku fundacja zaprasza do udziału w piosence gwiazdy zagraniczne. W latach poprzednich dołączyli m.in.: Snoop Dogg, Truth Hurts, Kurtis Blow, Curtis Young (syn Dr.Dre) czy Mopreme Shakur (brat 2Pac’a) … w tym roku gwiazdą zagraniczną będzie legendarna Marcia Barrett z formacji Boney M
 
Projekt realizowany będzie w następującym porządku:
 
28 października 2015 – między godziną 10:00 a 18:00 : tego dnia nagrywana będzie video bajka, którą przeczytają m.in.: Andrzej Siezieniewski, Piotr Adamczyk, Zbigniew Zamachowski, Nina Terentiew, Ewa Miszczak, Hanna Lis, Monika Zamachowska, Prezydent RP, Prezydent Kalisza, Artur Barciś, Andrzej Supron, Grażyna Torbicka, Edward Miszczak, Zygmunt Solorz Żak, Anna Korcz,  Krystyna Czubówna, Maria Czubaszek, Agnieszka Odorowicz i inni  (linki do wcześniejszych bajek: Bajka Anielski Dar , Calineczka Calisia )
 
29 października 2015 – między godziną 10:00 a 17:00 : piosenkę do muzyki Krzysztofa Antkowiaka nagrają: Łukasz Golec, Piotr Kupicha, Grzegorz Hyży, Kasia Cerekwicka, Maryla Rodowicz, Paweł Stasiak, Ryszard Rynkowski, Jacek Bryndal, Patryk Kumór, Olek Klepacz czy Marcin Miller (linki do wcześniejszych piosenek oraz wersja zagraniczna z udziałem Snoop Dogg)

 
Celem akcji Pomaganie jest trendy jest budowanie świadomości nt. autyzmu, który dotyka co najmniej aż 1 na 300 rodzących się dzieci w Polsce i  dla przykładu 1 na 68 w USA, w sklai światowej daje to według statystyk wynik, iż 1 na 68 urodzeń dotyka autyzm. Ważne jest, ażeby wcześnie diagnozować dzieci w przypadku zachowań nietypowych już od 8 miesiąca życia.Za zachowania nietypowe uznać można brak interakcji z otoczeniem, sprawiające wrażenie, jak gdyby dziecko funkcjonowało w zupełnie innym świecie. Szybka diagnoza ma bowiem szansę powodzenia terapii w stopniu najwyższym, mogącym nawet zniwelować objawy autyzmu do stopnia niezauważalnego dla przeciętnego człowieka. Co ciekawe osoby z autyzmem bardzo często przejawiają genialnie umiejętności muzyczne, informatyczne, obliczeniowe czy plastyczne. Często doskonale radzą sobie z nauką języków czy przedmiotów ścisłych. Wśród znanych autystów padają takie nazwiska jak Bill Gates (geniusz informatyczny) , Leo Messi (perfekcyjny strateg piłkarski) czy Marilyn Monroe (znana z fenomenalnej pamięci i odgrywaniu ról idealnie z harmonogramem scenariusza). Osoby z autyzmem mają problemy w komunikowaniu się i nawiązywaniu relacji. Co ważne też, autyzm nie jest zdefiniowany jako choroba, według klasyfikacji ICD . Obecnie autyzm jak i inne zaburzenia z kręgu ASD zaliczane są do grupy zaburzeń neurorozwojowych .  Według oficjalnej definicji z chorobą mamy do czynienia wówczas, gdy znamy konkretne i znane przyczyny oraz dynamikę przebiegu. W przypadku autyzmu, mimo wielkiego w ostatnich latach postępu, nadal o jego przyczynach wiemy niewiele, a przebieg wciąż nie został zbadany na poziomie molekularnym.
 
Zarząd fundacji Pomaganie jest trendy jest przeciwny działaniu w oparciu o charakterystyczne dla wielu fundacji “wyciąganie ręki” po pieniądze do ludzi, dlatego stara się tworzyć mechanizm zarabiania pieniędzy poprzez działania bezkosztowe (jak zarobkowanie przez youtube) oraz tworząc własne produkty, które poprzez sprzedaż pomagają pozyskiwać niezbędne do działania fundusze.
 
W ramach VI edycji projektu, z początkiem przyszłego roku fundacja planuje ruszyć ze zdjęciami do filmu fabularnego “Królowa Bezdomna” na podstawie powieści Macieja Waszczyka pod tym samym tytułem, która na rynku ukaże się na równi z filmem. Powieść uczestnicy nagrań jak i dziennikarze w dniach 28 i 20 października otrzymają, jako egzemplarz wydania specjalnego z okazji rozpoczęcia edycji. Dochody z dystrybucji filmu oraz książki, zasilą również konto fundacji. Tegoroczna edycja zakończona zostanie w sierpniu 2016 festiwalem finałowym, który prawdopodobnie odbędzie się w Kaliszu.