Popyt na urlop w Niemczech nadal rośnie. Według informacji Federalnego Urzędu Statystycznego, od stycznia do lipca liczba noclegów turystów z zagranicy, w obiektach zakwaterowana posiadających minimum 10 łóżek, wzrosła o 1,4 mln noclegów, tj. o 3,1 % w stosunku do roku ubiegłego

Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) wyjaśnia:

„Systematyczny wzrost potwierdza świetną pozycję Niemiec jako celu podróży, wobec międzynarodowej konkurencji. Przede wszystkim z Azji, ale również z rynków wschodnioeuropejskich, jak i z Ameryki Południowej i Północnej, zauważamy szczególnie wzmożone impulsy wzrostowe.”

Według najnowszego barometru „World Tourism” Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) potwierdza swoją prognozę wzrostu na bieżący rok, od trzech do czterech procent dla turystyki światowej oraz od dwóch do trzech procent dla turystyki europejskiej. Niemcy uczestniczą więc z powodzeniem w prognozowanym wzroście.

Według najnowszej analizy Forward Keys międzynarodowe rezerwacje biletów lotniczych do Niemiec na czwarty kwartału są o 6,4 % wyższe w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym.

Ponadprzeciętny wzrost z rynków wschodnioeuropejskich

Polska (+10,3 %), Rosja (+20,7 %) i Czechy (+5,2 %) są głównymi źródłami wzrostu wśród wschodnioeuropejskich rynków. Również Austria, z wynikiem plus 6,9 % noclegów, przyczynia się do pozytywnego bilansu niemieckiej turystyki przyjazdowej w okresie pierwszych siedmiu miesięcy.
Stany Zjednoczone, z wynikiem plus 5,8 % (3,5 mln noclegów) umacniają swoją pozycję

jako najważniejszy dla niemieckiej turystyki przyjazdowej rynek daleki. Także udział rynku brazylijskiego znacznie wzrasta (do końca lipca +15,4 % więcej noclegów w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym).

Dużą dynamiką odznacza się region azjatycko-pacyficzny: motorem wzrostu w dalszym ciągu są Chiny z wynikiem plus 11,8 %, Japonia (+7,9 %), Korea Południowa (+13%) i Indie (+9,7 %).