Już niedługo turyści oraz mieszkańcy Warszawy będą mogli w atrakcyjny i nowoczesny sposób poznać twórczość i życie Fryderyka Chopina. Dzięki specjalnym aplikacjom będzie można m.in. skorzystać z biblioteki muzycznej czy też zrobić sobie telefonem zdjęcie z kompozytorem na tle warszawskich zabytków.

Wszystko to w ramach realizowanego w stolicy projektu „Warszawa Chopina”. Dziś umowę na unijną dotację w wysokości ponad 709 tys. zł podpisali członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk oraz dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy Maciej Fijałkowski.

Fryderyk Chopin to marka sama w sobie. Ten światowej sławy kompozytor urodził się na Mazowszu i połowę swojego życia spędził w Warszawie. Mimo to większość osób bardziej kojarzy go z Żelazową Wolą niż z Warszawą. Stąd pomysł na realizację projektu, który przypomni związki Chopina z miastem.

Powstanie m.in. strona internetowa, która będzie działać jako podstrona prowadzonej przez Stołeczne Biuro Turystyki witryny www.warsawtour.pl. W portalu znajdą się nie tylko informacje o życiu i twórczości Chopina. Prezentowane będą tu również miejsca z nim związane oraz kalendarium imprez. Wprowadzony zostanie także chatterbot, czyli wirtualny awatar kompozytora, który będzie odpowiadał na pytania zadawane przez internautów.

Poza tym wprowadzone będą dwie nowoczesne aplikacje, oparte na technologii Augment Reality (rzeczywistości rozszerzonej). Pierwsza z nich – „Żywy Chopin w mieście” umożliwi zrobienie sobie zdjęcia z kompozytorem. Każdy będzie mógł zapozować we wskazanym miejscu, a postać Chopina ukaże się w aparacie fotograficznym smartfona tuż obok osoby pozującej.

Druga aplikacja – „Fryderyk Chopin w Warszawie” posiada funkcję audiobooka. Jest to nowoczesna forma mobilnego przewodnika wzbogacona o ciekawostki związane z artystą. Takie rozwiązanie z pewnością uatrakcyjni zwiedzanie stolicy. Będą z niej korzystać zarówno jej mieszkańcy, jak i turyści. Znajdzie się w niej także zakładka „Skok za miasto”, w której nie zabraknie informacji o Żelazowej Woli, Brochowie, a nawet Kampinoskim Parku Narodowym. Do dyspozycji użytkowników będzie też biblioteka muzyczna z wybranymi utworami Chopina. Z myślą o gościach z zagranicy aplikacja będzie dostępna w siedmiu językach.

Oprócz tego poszerzony zostanie znajdujący się na Trakcie Królewskim szlak grających ławeczek, które odtwarzają fragmenty utworów kompozytora. W ramach projektu wydano już 50 tys. egzemplarzy broszury „Warszawa Fryderyka Chopina”, w której prezentowane są miejsca związane z artystą.