Zgodnie z danymi Banku Centralnego Republiki Dominikańskiej (Banco Central) od stycznia do grudnia 2018 r. do kraju przywitało w sumie 7 220 334 osób, czyli o 5,7 proc. więcej  niż w 2017 r. Z tego większość, bo 6 568 888 osób, to nierezydenci – w porównaniu z 2017 r. to ponad sześć procent więcej. Z Polski w zeszłym roku przyjechało 40 011 turystów. Ilość odwiedzin wzrosła w ten sposób o 12 procent.

 

„Nad promocją Republiki Dominikańskiej jako idealnej destynacji urlopowej pracujemy bez przerwy od 2007 r, kiedy w Pradze otwarto nasze biuro działające na Europę Środkową i Wschodnią” mówi Leila Boasier Budecker, dyrektor Narodowej Agencji Turystycznej Republiki Dominikańskiej. I dodaje „W ciągu dziesięciu lat odnotowujemy w Republice Dominikańskiej duże zmiany dotyczące otwierania nowych bezpośrednich połączeń lotniczych, inwestycji do rozwoju infrastruktury drogowej i hotelowej, jakości oferowanych usług czy powstawania nowych produktów ruchu turystycznego”. 

 

Poza plażami i urlopami all-inclusive Narodowa Agencja Turystyczna skupia się na promocji zabytków UNESCO, miejscowej kuchni i imprezach kulturalnych takie jak karnawał czy festiwale muzyczne. Od grudnia do marca do dominikańskich brzegów przypływają na gody długopłetwowce oceaniczne (humbaki). 

 

Jak podkreśla pani Boasier Budecker: „Republikę Dominikańską prezentujemy na polskich i zagranicznych targach ruchu turystycznego, organizujemy wykłady dla szerokiej publiczności w ramach festiwali podróżniczych oraz jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych”. 

 

Ulubionym regionem Republiki Dominikańkiej jest Punta Cana na wybrzeżu wschodnim, gdzie w zeszłym roku przyjechało 3,9 mln osób (wzrost o 7,5%). Zwiększone zainteresowanie odnotowały także inne regiony takie jak półwysep Samaná, który jest rajem dla miłośników przyrody, oraz miejscowość wypoczynkowa Puerto Plata na wybrzeżu północnym, dokąd przyjeżdżają przede wszystkim nurkowania, kiteboardingu i windsurfingu.

 

W zeszłym roku turyści spędzili w Republice Dominikańskiej średnio 8,4 dnia. Jeśli chodzi o średnie wydatki, w 2010 r. była to kwota 107,24 USD na dzień, w zeszłym roku średnie wydatki wynosiły ok. 136,48 USD za dzień. 

 

Z wyników analizy profilów turystów za zeszły rok wynika, że dla 5 349 385 osób główną motywacją była rekreacja i wypoczynek. W sumie 94% ankietowanych zakwaterowało się w hotelach, a do kraju przyjechało najwięcej osób w wieku 21–49 lat.

 

O Republice Dominikańskiej

Republika Dominikańska zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim, gdzie mówi się po hiszpańsku. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana posiada pięć regionów turystycznych: Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa. Republikę Dominikańska można odwiedzic kiedykolwiek. W sezonie letnim klimat jest wilgotny ze średnimi temperaturami ok. 32 C, zimy są suche a temperatura wynosi ok 28 C.