Co łączy Wieliczkę, Powroźnik, Brunary Wyżne i Kwiatoń? Fakt posiadania zabytków z najkrótszym stażem na Liście Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie te obiekty: Zamek Żupny w Wieliczce i cerkwie z wymienionych miejscowości, zostały na nią wpisane w 2013 r.  

5 i 6 września 2014 r. będą je malować uczestnicy Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych pod hasłem „Wieliczka, Powroźnik, Brunary Wyżne, Kwiatoń – zabytki na Liście UNESCO”. Organizatorem pleneru jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współpracy Fundacji Sztuki  Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

W plenerze weźmie udział 40 uczestników z całego kraju m.in. z: Katowic, Krakowa, Krosna, Lublina, Łodzi, Słupska, Sosnowca, Starachowic i Wałbrzycha. Impreza tradycyjnie rozpocznie się w Wieliczce, gdzie inspiracją będzie dawna siedziba administracji kopalni soli –  Zamek Żupny oraz zabytki ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli. W tym samym dniu po południu malować będą cerkiew łemkowską z XVI w. w Powroźniku (k. Krynicy Zdroju). Ta grekokatolicka świątynia pod  wezwaniem św. Jakuba Młodszego jest najstarszą cerkwią w polskich Karpatach z wpisanych na Listę UNESCO.

6 września wyjadą do Brunar Wyżnych – miejscowości leżącej niespełna 27 km. od Krynicy, gdzie inspirować będzie cerkiew pod wezwaniem Św. Michała Archanioła z 1779 r. Cerkiew w Brunarach jest najmłodszą wśród wpisanych na listę UNESCO.

Po południu natomiast malować będą cerkiew p.w. św.  Paraskiewy z XVII w. w Kwiatoniu miejscowości  leżącej pomiędzy Uściem Gorlickim a Wysową. Cerkiew z bogato wyposażonym wnętrzem pochodzącym z XVII-XIX w. jest obecnie świątynią ekumeniczną.

Powstałe prace, będące oryginalną bo pełną subiektywnych wrażeń dokumentacją najmłodszych stażem na Liście UNESCO obiektów, pokaże wystawa w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prezentowana od początku listopada 2014 r.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka organizuje Plenery Artystów Niepełnosprawnych od 1999 r. Tegoroczny plener ma miejsce po raz 16.

Organizatorzy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Fundacja Sztuki  Osób Niepełnosprawnych w Krakowie