Bryła Zamku Żupnego w Wieliczce przestała być tajemnicą dla osób niewidomych i niedowidzących, za sprawą bogatej w szczegóły makiety z brązu, która stanęła na zamkowym dziedzińcu.

    Warto wspomnieć, że zabytkowy Zamek Żupny – perła Wieliczki – został wpisany w 2013 r. na Listę Dziedzictwa UNESCO. Od końca XIII w. do 1945 r. stanowił centrum administracyjne kopalni soli. Obecnie jest obiektem turystycznym i siedzibą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Wiernie odtworzony model w skali 1:84 pozwoli poznać układ, kształt oraz charakterystyczne elementy architektury budynków zespołu zamkowego. Istotną jego zaletą jest informacja napisana alfabetem Braille’a w wersji polskiej i angielskiej. Jak podkreśliły obecne w czasie prezentacji osoby niewidzące i niedowidzące z Wielickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, model jest świetną formą „zobaczenia zamku” i z pewnością sprawdzi się podobnie jak modele zabytków w Krakowie.  

    Projekt został przygotowany w konsultacji z osobami niewidomymi przez krakowskiego rzeźbiarza Karola Badynę na zlecenie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Autor mający doświadczenie w wykonywaniu podobnych modeli w Krakowie wykorzystał najnowsze techniki 3D, dzięki którym model zyskał niezwykle precyzyjnie wykonane detale.  Makieta będzie także atrakcją dla pozostałych zwiedzających. Pozwoli im zobaczyć obiekt z perspektywy lotu ptaka.
   
Kolejną propozycją dla  osób niewidomych jest program „Dotyk solnej historii” realizowany głównie w ekspozycjach Muzeum w kopalni soli. Podziemna przestrzeń muzealna znajduje się w 18 komorach, na jednym poziomie, zjazd następuje windą, nie ma schodów, więc w całości dostosowana jest do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.
    W ekspozycji Muzeum znajduje się bardzo dużo eksponatów przestrzennych m.in. maszyn i urządzeń, które można poznawać przez dotyk, podobnie jak inne wybrane obiekty:  rzeźby, elementy stroju górniczego czy okazy soli.  
    W programie wykorzystywane są także dźwięki, pomocne w kreowaniu wizji kopalni, m.in. odgłosy pracy maszyn, narzędzi, wybuch metanu czy np. odgłosy morza, przybliżające czasy sprzed 13 mln lat…

Zamek można zwiedzać:
od października do kwietnia codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 8.30 – 15.30
od maja do września codziennie, z wyjątkiem poniedziałków: 9.00 – 20.00

Cena biletu
3 zł ulgowy, 4 zł normalny, 10 zł bilet rodzinny (2+2), w sobotę wstęp bezpłatny.