Coraz więcej ludzi na całym świecie chce w zgodzie z naturą nie tylko żyć na co dzień, lecz także odpoczywać. Dbanie o środowisko nie powinno być jednak jedynie modnym trendem. Warto uświadamiać sobie, że wszystko, co robimy, ma wpływ na nasze otoczenie i nas samych. Dlatego obecnie w różnych miejscach na ziemi wprowadza się rozmaite proekologiczne projekty

               

Tego typu działania są ważne szczególnie w rejonach wzmożonego ruchu turystycznego i o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Taki status z pewnością mają rajskie Karaiby, w tym przepiękna Dominikana. Wśród jej wielu skarbów znajduje się półwysep Samaná. To w jego okolicę przypływają od połowy grudnia do końca marca humbaki (długopłetwce oceaniczne), aby odbyć gody i wydać na świat potomstwo. Tutaj wśród tropikalnej roślinności kryje się 52-metrowy wodospad El Limón (Cascada El Limón), a pobliskie brzegi zatoki Samaná (Bahía de Samaná) pokrywają lasy namorzynowe Parku Narodowego Los Haitises (Parque Nacional Los Haitises). Ten półwysep jest znakomitym miejscem na wakacje w kontakcie z naturą. Dominikańczycy doskonale o tym wiedzą, dlatego zamiast hotelowych molochów oferują gościom odwiedzającym ten uroczy zakątek ich kraju kameralne bungalowy lub resorty z niewysoką zabudową otoczone bujną zielenią.

 

W całej Republice Dominikańskiej ekologiczne podejście w turystyce cieszy się rosnącą popularnością. Przejawia się to np. w dbaniu o zachowanie bioróżnorodności flory i fauny, wykorzystywaniu warzyw i owoców z miejscowych upraw, ograniczaniu zanieczyszczania środowiska. Z powodzeniem wprowadza się tu także system Travelife wspierający realizację programu zrównoważonego rozwoju – efektywna działalność biznesowa musi iść w parze z dbaniem o potrzeby ludzi (klientów, pracowników i okolicznej społeczności) i troską o ochronę przyrody. W sierpniu 2016 r. prestiżowy międzynarodowy certyfikat Travelife Gold przyznano aż sześciu kompleksom sieci Bahía Príncipe Hotels & Resorts w Dominikanie: Grand Bahía Príncipe El Portillo, Grand Bahía Príncipe Cayacoa i Luxury Bahía Príncipe Cayo Levantado Don Pablo Collection znajdującym się właśnie na półwyspie Samaná, Grand Bahía Príncipe La Romana na południowym wybrzeżu kraju oraz Grand Bahía Príncipe Punta Cana i Luxury Bahía Príncipe Ambar Blue Don Pablo Collection w rejonie Punta Cana. Oznacza to, że spełniają one aż 163 kryteria, wśród których znajdują się m.in. podejmowanie działań służących oszczędzaniu energii, racjonalizacji zużycia wody, właściwemu gospodarowaniu odpadami, poprawie jakości warunków pracy i zwalczaniu dyskryminacji, a także wspomaganiu rozwoju społeczności lokalnych dzięki współpracy z miejscowymi dostawcami produktów i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego.