W dniach od 17 do 21 czerwca 2015 r. obchody Dwusetlecia Bitwy pod Waterloo przyciągną ponad 100.000 zwiedzających i pasjonatów reprezentujących około trzydziestu narodowości i pochodzących z różnych zakątków świata.

Tak, jak w 1815 r., oczy całego świata będą ponownie skierowane na Pole Bitwy pod Waterloo. Wydarzenie o tak szerokim rozgłosie międzynarodowym stanowi wyjątkowe wyzwanie dla organizatorów.  

Stowarzyszenie ASBL Bataille de Waterloo 2015 (Bitwa pod Waterloo 2015) zaangażowało całą swoją energię i wiedzę do przygotowania tego wydarzenia. Historyczne rekonstrukcje scen batalistycznych będą miały bardzo widowiskowy charakter. Od autentyczności mundurów aż do szczegółowego ruchu wojsk, wszystko będzie odtworzone z naukową precyzją.  

Takie kwestie jak bezpieczeństwo publiczności, dostępność terenów i łatwość poruszania się po obiekcie będą przedmiotem szczególnej uwagi.  

Obchody 200-lecia Bitwy będą wydarzeniem o dużym znaczeniu dla kultury, ekonomii i turystyki Walonii.    

Chcąc godnie uczcić pamięć wydarzeń historycznych, które miały miejsce na ich terenie, wszystkie cztery gminy składające się na terytorium Pola Bitwy planują liczne uroczystości.

Międzynarodowa Konferencja Historyczna
Podczas Międzynarodowej Konferencji Historycznej renomowani specjaliści będą starali się wyjaśnić genezę tej pamiętnej Bitwy oraz jej konsekwencje dla przyszłości Europy.   

Wystawa „Wellington – Napoleon: skrzyżowane losy” przedstawi życie obywatelskie obu postaci. Dzięki oryginalnym eksponatom pochodzącym z różnych wyjątkowych miejsc, publiczność lepiej zrozumie strategie tych kontrowersyjnych przywódców.

Dwa duże widowiska rekonstrukcyjne, pięć dni obchodów
W czerwcu 2015 r. przez pięć dni będą mogli Państwo przeżywać Bitwę, tak jak gdybyśmy przenieśli się do 1815 roku. Dzięki temu zapoznają się Państwo z historycznym kontekstem wydarzeń, a także z codziennym życiem jej uczestników, czy to znanych bohaterów, czy też zwykłych żołnierzy. Kluczowymi momentami obchodów 200-lecia będą dwa widowiska rekonstrukcyjne, które odbędą się w piątek 19 czerwca oraz w sobotę 20 czerwca. Z pewnością zapiszą się na zawsze w pamięci licznej publiczności.
 

Środa 17 czerwca 2015 r. – inauguracja nowego muzeum w Farmie Hougoumont.  

Od czwartku 18.06 do soboty 20.06 – biwaki
Proszę sobie wyobrazić, że jest 18 czerwca 1815 r. Proponujemy wierne odtworzenie życia codziennego pułków oczekujących na walkę (ćwiczenie strzału, konserwacja broni, wspólne posiłki, zmiana warty, leczenie ran czy też szkolenie młodych rekrutów)!  

Czwartek 18 czerwca 2015, od godz. 21:00 – widowisko « Światło i dżwięk »
Pamięć licznych żołnierzy poległych podczas bitwy zostanie uczczona kilkoma tysiącami płomieni, które rozpalą Pole Bitwy.     

Piątek 19 czerwca 2015, od godz. 20:00 – widowisko rekonstrukcyjne Bitwy pod Waterloo, « Atak Francuzów »

Pod okrzykiem „Vive l’Empereur!” (Niech żyje Cesarz), licząca około siedemdziesiąt tysięcy żołnierzy Armia Francuska dokonuje pierwszego ataku w kierunku wzniesienia zajętego przez Brytyjczyków. Chcąc zasłonić ukryte siły brytyjskie, Belgowie rozpoczynają walkę z Francuzami. Po strasznej i krwawej walce, Anglicy ostrzeliwują Gwardię Cesarską. Równolegle toczą się walki na Wzgórzu Św. Jana (Mont-Saint-Jean). Losy Bitwy wydają się niepewne.

Sobota 20 czerwca, od godz. 20:00 – drugie widowisko rekonstrukcyjne Bitwy pod Waterloo « Riposta Sprzymieżonych ».  
Walki koncentrują się wokół Farmy Hougoumont, którą Brytyjczycy ufortyfikowali w obawie przed atakiem Francuzów. Walki zaczynają się ostrzałem artylerii i szybko zamieniają się w istną rzeź. Liczba ofiar i rannych wynosi tysiące ludzi. Pod ostrzałem Anglików Stara Gwardia Napoleona zostaje rozgromiona. Napoleon ucieka w kierunku Paryża a zwycięscy Wellington i Blucher spotykają się pod farmą „Świętego Przymierza” (La Sainte Alliance) by uczcić wygraną.

Niedziela 21 czerwca 2015 r. rano – defilady i animacje uliczne w Waterloo i Braine-l’Alleud

Potrzebują Państwo więcej szczegółów na temat Obchodów 200-lecia Bitwy pod Waterloo planowanych w czerwcu 2015r.?
Odpowiedzi na wszelkie pytania znajdą Państwo na stronie www.waterloo2015.org. Strona podaje informacje dotyczące planowanych obchodów, które zapowiadają się bardzo emocjonująco i które będą mogli Państwo spędzić w gronie rodzinnym lub w towarzystwie partnerów handlowych.
Bilety wstępu można nabyć na stronie internetowej.