Zwykle, kiedy widzimy napis “waterproof” lub “water resistant” myślimy, że ze swoim zegarkiem będziemy mogli bezpiecznie pływać. Jednak zanim zanurzymy swój czasomierz w morzu lub choćby weźmiemy w nim prysznic, warto dokładniej zapoznać się z tym, co tak właściwie umieszczony na nim napis “water resistant” oznacza

 

1. Wodoodporny czy wodoszczelny?

 

Przed zanurzeniem w wodzie należy sprawdzić przede wszystkim klasę wodoszczelności zegarka. Informację taką można znaleźć na tarczy czasomierza. Będziemy mieć tam napisaną ilość atmosfer (ATM/Bar) lub dopuszczalną głębokość zanurzenia w metrach. Zegarki posiadające klasę wodoszczelności oznaczoną jako 3 ATM (30M) lub 5 ATM (50M), są odporne jedynie na niewielkie zachlapania i poziom wilgoci. Dopiero zegarki z wodoszczelnością od 10 ATM (100M) wzwyż, mogą być w pełni zanurzane w wodzie. Z zegarkiem takim, jak np. Atlantic Worldmaster Diver, można spokojnie nurkować na kilkadziesiąt metrów, nawet w trudnych warunkach.

 

2. Ciśnienie statyczne i dynamiczne

 

Wodoszczelność i odporność zegarka na zmiany ciśnienia, są sprawdzane w warunkach laboratoryjnych. Należy więc pamiętać, że podana wartość atmosfer (ciśnienie statyczne), będzie się różnić od tej, która ma zastosowanie w praktyce (ciśnienie dynamiczne) dlatego, że oprócz ciśnienia wody, na wodoszczelność wpływa jeszcze ruch np. ruch ręki. Zwykle zakłada się, że różnica wartości wynosi ok. 50% od podanej na deklu lub tarczy zegarka.

 

3. Zmiana temperatur

 

Gwałtowna zmiana temperatur ma zgubny wpływ na zegarki, nawet te z wysoką klasą wodoszczelności. Należy zatem uważać, aby po długiej ekspozycji na słońcu, nie zanurzać zegarka w zimnej wodzie. W przypadku, kiedy do zegarka dostanie się woda, będzie można to w prosty sposób zauważyć, ponieważ będzie sprawiał wrażenie zaparowanego. Trzeba wtedy jak najszybciej udać się z nim do serwisu lub zegarmistrza, aby zapobiec korozji mechanizmu.

 

4. Obsługa zegarka pod wodą

 

Przed każdym zanurzeniem zegarka, należy sprawdzić stan zegarka, czy nie posiada żadnych widocznych uszkodzeń. W przypadku zegarków z zakręcaną koronką, powinna być ona zakręcona, a w przypadku pozostałych zegarków, powinna być wciśnięta, to jest znajdować się jak najbliżej koperty. Inaczej istnieje ryzyko, że woda dostanie się do środka i zaleje mechanizm, co może prowadzić do uszkodzenia. W przypadku korzystania z profesjonalnego sprzętu do nurkowania, należy używać zegarków z klasą wodoszczelności minimum 20 ATM (200 M) z zakręcaną koronką. W żadnym przypadku nie powinno się manewrować przyciskami pod wodą! Jedynym elementem, którego można używać po zanurzeniu jest bezel, czyli ruchoma luneta okalająca tarczę, pozwalająca mierzyć czas nurkowania.

 

5. Serwisowanie zegarka

 

Serwisując wodoszczelny zegarek, należy pamiętać o tym, aby wszelkich napraw dokonywać w autoryzowanych punktach lub u doświadczonego zegarmistrza. Każda wymiana baterii lub upadek, może doprowadzić do mikro rozszczelnienia i zmniejszenia klasy wodoszczelności zegarka. O zegarek należy dbać nie tylko na początku, ale przez cały czas użytkowania!

 

Kontakt dla mediów

Ewa Geresz

E-mail: ewa.geresz@performante.com

Tel. 883 389 222