Utrata bagażu może skutecznie popsuć wyjazdowe plany i przysporzyć problemów finansowych. Jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży lub zagubienia walizki, plecaka czy sprzętu sportowego?

 

Nawet największa ostrożność niekoniecznie jest w stanie zapobiec kradzieży. Wystarczy chwila nieuwagi, by zapodziać gdzieś swoje walizki i sprzęt sportowy. W złagodzeniu skutków finansowych takich zdarzeń może pomóc ubezpieczenie bagażu w podroży oraz sprzętu sportowego (np. narty, deska snowboardowa), które są elementami kupowanej przed wyjazdami polisy turystycznej. Ochrona działa w czasie transportowania, przechowywania i użytkowania bagażu lub sprzętu sportowego podczas całego wyjazdu. Ubezpieczając się trzeba wybrać kwotę, do jakiej posiadane przedmioty będą chronione nie tylko od kradzieży z włamaniem lub rozboju,  ale też od zaginięcia czy zniszczenia.

– W przypadku bagażu, np. walizki czy plecaka turystycznego, można, w zależności od potrzeb i szacunkowej wartości posiadanych rzeczy, wykupić ochronę na 1 000, 2 000 lub 3 000 zł. Wyższe są natomiast kwoty związane ze sprzętem sportowym, który można ubezpieczyć nawet na 10 000 zł. Pomoc ubezpieczyciela polega na zrekompensowaniu strat w całości lub przynajmniej w znacznej części, by właściciel bagażu mógł za otrzymane środki odkupić utracone przedmioty – mówi Anna Materny z Gothaer TU S.A.

 

Gdzie na lotnisku szukać zagubionego bagażu?

Pozostawienie bagażu bez opieki w terminalu lotniczym stwarza okazję dla złodzieja. Jeśli właściciel stwierdzi brak któregoś ze swoich przedmiotów powinien jak najszybciej upewnić się, czy zguba nie trafiła do Biura Rzeczy Znalezionych. Podejrzewając kradzież należy zgłosić się do obsługi lotniska.

– Na krakowskim lotnisku pasażer może w takiej sytuacji liczyć na pomoc służby NEED HELP, pracowników informacji lotniskowej lub Służby Ochrony Lotniska (SOL), która, w przypadku kradzieży, na podstawie nagrań z monitoringu ustala, czy kradzież została zarejestrowana. Następnie powiadamiana jest policja w Zabierzowie, na której prośbę Komendant SOL udostępnia nagrania z monitoringu, aby umożliwić wykrycie sprawcy – mówi Paulina Kądziołka z Kraków Airport.

A gdy bagaż zostanie uszkodzony lub zaginie na dobre, należy to niezwłocznie zgłosić w biurze bagażu zagubionego. Trzeba pamiętać o sporządzeniu protokołu szkody P.I.R. (z ang. Property Irregularity Report). Kopię protokołu wraz z pisemną reklamacją oraz niezbędnymi dokumentami (np. potwierdzeniem przelotu) należy przesłać na adres przewoźnika lub zgłosić poprzez formularz on-line. Jeżeli reklamacja nie zostanie złożona w momencie odebrania bagażu, trudno będzie udowodnić, że szkoda powstała w czasie, gdy znajdował się on pod opieką przewoźnika. Zgodnie z przepisami za bagaż rejestrowany od momentu jego nadania do momentu odbioru przez pasażera na docelowym lotnisku odpowiada linia lotnicza.

 

Garść bagażowych porad od Kraków Airport:

  • Na lotnisku nie wolno zostawiać bagażu bez opieki. Zagrożone jest to mandatem do 500 zł. Każda walizka, torba, pakunek bez opieki jest traktowana jako przedmiot niebezpieczny i wymaga interwencji specjalistycznych służb.
  • Najpopularniejszym kolorem wśród bagaży jest czarny. Warto, aby walizkę czy plecak tej barwy odpowiednio oznaczyć, np. zawieszką z imieniem, nazwiskiem oraz adresem, kolorową wstążką czy naklejkami, aby było go łatwiej rozpoznać podczas oczekiwania w hali przylotów.
  • Sprzęt sportowy musi być umieszczony w specjalnym pokrowcu i dodatkowo opłacony.
  • Wszystkie cenne przedmioty (dokumenty podróży, pieniądze, biżuteria, perfumy) należy mieć przy sobie, w bagażu podręcznym.
  • Warto zabezpieczyć bagaż. W części ogólnodostępnej terminala pasażerskiego znajduje się przeznaczone do tego miejsce, gdzie można zafoliować bagaż główny – ochroni go to przed uszkodzeniem w trakcie podróży.