Zimowe wakacje w  Madonna di Campiglio i Val di Fassa

Wybierając się na zimowy urlop do Trentino warto popracować nad kondycją, bowiem narciarski dzień nie kończy się tu wraz z zachodem słońca. Zainstalowane wzdłuż wielu tras oświetlenie umożliwia miłośnikom narciarstwa alpejskiego, snowboardu i biegówek jazdę do późnych godzin wieczornych.

Jednym z pierwszych ośrodków, który udostępnił narciarzom trasy po zmroku była Madonna di Campiglio. Słynny stok Canalone Miramonte, gdzie regularnie rozgrywane są zawody 3-Tre wyposażony został w lampy końcem lat 90. Wieczorem można jeździć tu codziennie, pod warunkiem rezerwacji dokonanej co najmniej 48 godzin wcześniej.

W godzinach od 21.00 do 23.00 oświetlony jest także ostatni odcinek czarnej trasy Stadio dello Slalom w Folgaridzie w Val di Sole; w pobliskiej Marillevie niebieska nartostrad Biancaneve czynna jest w każdy czwartek. 

Na Passo del Tonale trasa Valena oświetlona jest we wtorki i czwartki od godz. 20.30 do 23.00. W zachodniej części Trentino, wieczorem pojeździmy w Cogolo di Pejo, gdzie trasa Biancaneve czynna jest w każdy wtorek i czwartek, w godzinach od 20.30 do 22.30.

W dolinie Val di Non trasa Monte Nock otwarta jest również we wtorki i czwartki od 20.30 do 22.00.

Po zmroku pojeździmy także w stacjach położonych we wschodniej części Trentino. W Val di Fiemme trasa Olimpia III na Alpe Cermis oświetlona jest wieczorami w środy, piątki i niedziele od godz. 19.30 do 22.30; w pobliskiej Val di Fassa, w Pozza di Fassa narciarze mogą natomiast szusować na czynnej w każdą środę i piątek od 19.30 – do 22.00 trasie Aloch.

W San Martino di Castrozza, amatorzy wieczornej jazdy mogą wybrać się na oświetloną charakterystycznymi lampami „Sunglobe” trasę Colverde (czynna w każdy czwartek i sobotę od 19.30 do 23.00). Oprócz trasy, we wspomniane dni czynny jest również snowpark z licznymi atrakcjami dla snowboardzistów.

Na chętnych do zabawy po zachodzie słońca snowboardzistów czeka również Valsugana; snowpark LGR na Passo del Brocon oraz trasy Piloni i Bosco czynne są w środy i piątki od 19.30 do 22.30.

Na koniec jeszcze ośrodek położony w sąsiedztwie Trento. W Monte Bondone wieczorem pojeździmy w czwartki i soboty, od godz. 20.00 do 22.30; oświetlone są trasy Lavaman, Cordela, Montesel oraz snowpark.

Biegówki pod gwiazdami

Wieczorami w Trentino nie będą się również nudzić miłośnicy biegówek. W Andalo, na płaskowyżu Paganella, trasy wytyczone w pobliżu jeziora czynne są aż do 21.00. Pętle San Giacomo na płaskowyżu Brentonico oświetlone są w każdy wtorek i czwartek od godz. 18.00 do 21.00. W centrum narciarstwa klasycznego Pinzolo-Carisolo, we wtorki i czwartki bezpłatnie pobiegamy do godz. 22.00.

W San Martino di Castrozza, wieczorem czynne są trzy trasy biegowe – Campo Scuola w Pra delle Nasse (na żądanie), trasy w centrum Passo Cereda (czynne codziennie do 21.30; w środy i czwartki tylko na żądanie) oraz trasa Imer, z której po zmroku korzystać można przez cały tydzień.

Wieczór na biegówkach spędzimy również w Val di Fiemme, w centrum Lago di Tesero, gdzie trasy udostępnione są we wtorki i czwartki, między 17.00 – 21.00. W pobliskiej Val di Fassa czynny jest tor Ciancoal w Pozza (wtorki, czwartki i niedziele, od 17.00 do 21.30) oraz trasa Rodolon w Mazzin (środy i soboty, od 17.00 do 22.00).