Kontrakt o wartości 145 mln euro na obsługę satelitów COMSATBw, ich stacji naziemnych i powiązanych z nimi sieci, został podpisany z agencją ds. zakupów uzbrojenia niemieckich sił zbrojnych (BAAINBw)


Agencja ds. zakupów uzbrojenia niemieckich sił zbrojnych (BAAINBw) przyznała firmie Airbus Defence and Space kontrakt o wartości 145 mln euro na wieloletnią obsługę systemu bezpiecznej komunikacji satelitarnej SATCOMBw. Airbus Defence and Space zajmuje się obsługą systemu SATCOMBw od 2006 roku. Przedłużona na kolejne siedem i pół roku umowa obejmuje obsługę orbitalną wojskowych satelitów COMSATBw-1 i COMSATBw-2 oraz ich teleportów, czyli naziemnych stacji nadawczo-odbiorczych, a także powiązanych z nimi sieci w Weilheim w Niemczech do 2022 roku.


Wojskowe satelity komunikacyjne COMSATBw-1 i COMSATBw-2 umożliwiają niemieckim siłom zbrojnym (Bundeswehrze) korzystanie z łączności w wojskowych pasmach UHF i X, a także oferują dodatkową przepustowość pasm C i Ku, dzięki czemu zasięg całego systemu rozciąga się od Ameryki aż po Azję Wschodnią.

 

Oprócz wspomnianych satelitów program SATCOMB obejmuje bezpieczną naziemną sieć łączności oraz system sterowania. Centra dowodzenia, pojazdy, samoloty i okręty stacjonujące na całym świecie są bezpośrednio połączone z bazowymi sieciami łączności, umożliwiając przesyłanie głosu i wideo oraz dostęp do baz danych i usług IP.

 

“We are proud to support German armed forces for its worldwide missions and to keep managing the operation after our successful delivery of the SATCOMBw system”, said Stefan Gramolla, Head of SATCOMBW programme at Airbus Defence and Space.

 

Airbus Defence and Space jest odpowiedzialny za zaprojektowanie, integrację i dostawę w pełni operacyjnego systemu SATCOMBw. Firma dostarczyła również ponad 500 terminali naziemnych o różnych średnicach anten, od 1,2 m do 4,6 m, w tym terminali morskich.