Teren Zillertal Arena w Austrii został uznany za najbardziej przyjazną dla rodzin zimową destynację. Taki wynik wyłoniła internetowa ankieta rodzinna SnowTrex – największego europejskiego organizatora wyjazdów zimowych, w której udział wzięło niemal 4400 miłośników sportów zimowych.


Jakie kryteria powinien spełniać teren narciarski przyjazny rodzinom i który z nich cieszy się największą popularnością? Organizator wyjazdów zimowych z Kolonii chciał się tego dowiedzieć bezpośrednio od swoich Klientów, którzy na początku sezonu zimowego zostali zaproszeni w newsletterze i na portalach społecznościowych do wzięcia udziału w głosowaniu. Łącznie głosy w ankiecie rodzinnej oddało 4368 miłośników sportów zimowych z 10 krajów europejskich. Ankieta cieszyła się największą popularnością wśród Niemców, Polaków, Holendrów i Francuzów, pozostała część głosów została natomiast oddana przez mieszkańców Danii, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch, Rumunii oraz Szwecji.*

ZILLERTAL ARENA NA MIEJSCU 1

W ogólnym rankingu wszystkich krajów niekwestionowanym zwycięzcą okazał się teren Zillertal Arena w Tyrolu (39%), na kolejnych miejscach uplasowały się natomiast 3 Vallées we Francji (18%) oraz włoskie zakupowe eldorado Livigno (13%). Na kolejnych pozycjach znalazły się również inne popularne tereny narciarskie w regionie alpejskim:

  1. Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn
  2. Valfréjus
  3. SuperDévoluy
  4. Mayrhofen-Hippach
  5. Schmittenhöhe-Zell am See
  6. Garmisch-Classic
  7. Meiringen-Hasliberg

Aby zyskać zainteresowanie rodzin, teren narciarski powinien się wyróżniać różnorodną ofertą dla dzieci oraz odpowiednią infrastrukturą zarówno w górach, jak i w dolinie. W ankiecie zostały także uwzględnione najważniejsze kryteria odnośnie samego terenu narciarskiego, miejscowości i zakwaterowania przyjaznego dla dzieci. Część wyników okazała się dość zaskakująca.

KLASYCZNY UKŁAD

Biorąc pod uwagę demograficzne zmiany w Europie nie dziwi fakt, iż większość rodzin wybiera się na urlop z jednym (48%) lub dwojgiem dzieci (41%) poniżej 18. roku życia, nieliczni natomiast z trójką i więcej. Największą popularnością cieszył się wyjazd na 7 noclegów (65%), czyli standardowy, tygodniowy urlop narciarski. Wyniki ankiety ukazały zatem klasyczny model rodziny z dwojgiem dorosłych i jednym lub dwojgiem dzieci, która spędza w górach 7 dni. W ogólnym rankingu najpopularniejszych narciarskich destynacji przodują Austria (47%), Francja (32%) i Włochy (11%).

ZASKAKUJĄCE UPODOBANIA

Wyniki ankiety z podziałem na poszczególne nacje są szczególnie interesujące. Polskie rodziny zyskały niespodziewanie miano mistrza wyjazdów narciarskich! Ponad połowa z nich (55%) korzysta z wyjazdów narciarskich dwukrotnie w ciągu roku, wybierając często korzystne cenowo destynacje, jak np. Francja. Atrakcyjne ceny są równie ważne dla Włochów, którzy najchętniej wybierają pobliskie tereny narciarskie, preferując tym samym urlop we własnym kraju (65%). Pod tym względem niekwestionowanie prowadzą Francuzi – niemal 90% tamtejszych sportowych rodzin pozostaje na urlopie we Francji.

Niemieccy miłośnicy sportów zimowych raz w roku wybierają się na rodzinny urlop narciarski (69%), najchętniej do Austrii (67%) lub Francji (15%). Znacznie rzadziej decydują się natomiast na drugi urlop narciarski w ciągu roku (17%). Stosunkowo liczna grupa preferuje natomiast krótki urlop narciarski na 2 lub 3 noclegi (6%).

NAJWAŻNIEJSZE KRYTERIA

Od terenu narciarskiego przyjaznego dla rodzin oczekuje się przede wszystkim szczególnej oferty dla rodzin i różnorodnych atrakcji dla najmłodszych. Wśród najważniejszych kryteriów znalazły się również kursy narciarskie dla dzieci, zielone trasy oraz dostęp do kinderlandu i snowparku dla początkujących. Dla wielu rodzin do najważniejszych czynników podczas udanego urlopu zimowego należy natomiast łatwy dostęp do terenu narciarskiego (44%), a także umiarkowany poziom cenowy. Z pewnością uzasadnia to fakt, iż 45% rodzin wybrało tańsze wyżywienie we własnym zakresie, zamiast np. kompletu posiłków. Korzystne cenowo obiekty blisko stoków i bez wyżywienia cieszą się największą popularnością przede wszystkim wśród Francuzów (81%) i Brytyjczyków (79%). W ramach oferty przyjaznej dla dzieci rodzice zwracają szczególną uwagę na teren narciarski (63%), infrastruktura w samej miejscowości odgrywa przy tym drugorzędną rolę (12%). Dla większości ważna jest natomiast harmonijna oferta sportu i zabawy dla dzieci (61%).

MIĘDZYNARODOWY ZWYCIĘZCA

Tereny Zillertal Arena, 3 Vallées i Livigno pod wieloma względami spełniły wymienione wcześniej kryteria. Zillertal Arena zyskał miano zwycięzcy dzięki licznym parkom dla dzieci, zabawnej maskotce Funty i wielu przejrzystym trasom dla początkujących. Na francuskich terenach narciarskich 3 Vallées goście mają nierzadko do dyspozycji szczególne atrakcje w okresie ferii i bezpośredni dostęp do stoku z wielu ośrodków narciarskich. W słonecznym Livigno bogatą ofertę dla dzieci uzupełniają Kids Fun Park, przedszkole, park gier oraz szkółki narciarskie. Ośrodek narciarski gwarantuje ponadto zakupowe szaleństwo bez granic.

LIVIGNO FAWORYTEM POLSKICH RODZIN

W krajowym rankingu polskich miłośników sportów zimowych zwycięzcą okazało się włoskie Livigno, wyprzedzając nieznacznie Zillertal Arena. Na trzecim miejscu uplasował się teren 3 Vallées. Kolejne pozycje zajęły francuskie ośrodki Valfréjus i SuperDévoluy. W czołowej 10 nie zabrakło również popularnych austriackich terenów Schmittenhöhe – Zell am See, Mayrhofen-Hippach oraz Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn.