Na kanale ARTE PO POLSKU do 10 lutego 2019 dostępne są 2 odcinki filmu pt. „Podróż przez Izrael”: Północ i Południe.

 

Podróż przez Izrael: Północ

Północ Izraela rozciąga się od Tel Awiwu przez Morze Galilejskie aż po Wzgórza Golan. Żyzne gleby czynią ten region spichlerzem Izraela. Dzięki współpracy naukowców z rolnikami i miłośnikami zwierząt wilki znalazły bezpieczny dom na Wzgórzach Golan, a różne gatunki rekinów migrują do Morza Śródziemnego.

 

Północ Izraela to spotkanie ze skarbami Orientu i prawdziwa mozaika kulturowa. 150 kilometrów wybrzeża, tajemnicze biblijne jezioro i przepiękne krajobrazy.

 

Tel Awiw to tzw. „Białe Miasto”. Modernistyczna architektura nawiązuje do stylu Bauhaus. Mieszka tu 2,5 mln osób z całego świata. To prawie połowa populacji Izraela. 70 lat od powstania państwa Tel Awiw wciąż przyciąga nowych mieszkańców.

 

 

Podróż przez Izrael: Południe

Południe Izraela. Podróż w czasie przez historię ludzkości do utęsknionych celów pielgrzymów z całego świata. Tajemnicze słone jezioro otoczone pustynią i Morze Czerwone, na samym południu, kryjące wartościowe skarby. Bogactwo życia przyciąga tu badaczy z wielu krajów, którzy odkrywają rzadkie gatunki zwierząt, dziś powracające do tego fascynującego, budzącego się regionu.

 

Od założenia państwa w 1948 roku, do Izraela imigrują ludzie z 4 kontynentów. Jerozolima to największe miasto w kraju. Stała się tyglem, w którym stapiają się różne kultury. Według wierzeń chrześcijan w Bazylice Grobu Świętego ma znajdować się grób Jezusa. W Wielki Piątek pielgrzymi upamiętniają tu dzień jego ukrzyżowania. Muzułmańskich wiernych przyciąga południowo-wschodnia część starówki. Kopuła na Skale uchodzi za jedną z najważniejszych świętości islamu. Stąd Mahomet miał wstąpić do nieba. W bezpośrednim sąsiedztwie meczetu co dzień gromadzą się żydzi z całego świata. Modlą się przed zachodnią ścianą zburzonej świątyni, w której miała mieścić się siedziba Boga na ziemi.

 

Filmy są dostępne pod linkami:

https://www.arte.tv/pl/videos/075727-001-A/podroz-przez-izrael/

https://www.arte.tv/pl/videos/075727-002-A/podroz-przez-izrael/