W okresie od stycznia do grudnia 2018 roku Emirates SkyCargo, oddział cargo należący do Emirates, przetransportował blisko 2,6 mln ton ładunku na sześciu kontynentach. Przewożone towary – od warzyw i owoców poprzez satelity kosmiczne i leki po zwierzęta domowe – bezpośrednio przyczyniły się do poprawy życia milionów osób. Oto tylko kilka przykładów, w jaki sposób linie Emirates SkyCargo wpłynęły na życie ludzi na całym świecie.

 

Transport leków ratujących życie

 

W 2018 roku linie Emirates SkyCargo przewiozły blisko 73 tys. ton produktów farmaceutycznych. Dzięki flocie ponad 270 nowoczesnych samolotów i zapleczu m.in. w postaci największego na świecie wielolotniskowego węzła komunikacyjnego z unijnym certyfikatem GDP w Dubaju, przewoźnik szybko i bezpiecznie transportuje szczepionki i inne niezbędne leki w miejsca, w których są najbardziej potrzebne.

 

W sierpniu 2018 roku linie zrealizowały specjalny lot towarowy, przewożąc równowartość 1,8 mln dawek szczepionek z Włoch do Brazylii. Całe przedsięwzięcie wymagało użycia 36 specjalistycznych kontenerów i należało do największych i najbardziej skomplikowanych lotów czarterowych wykonanych przez Emirates SkyCargo mających na celu transport leków.

 

Z uwagi na znaczenie wzmocnionej ochrony przewożonych leków, linie Emirates SkyCargo wprowadziły na wybranych trasach tzw. korytarze farmaceutyczne. Współpracując z firmami oferującymi obsługę naziemną i innymi partnerami, przewoźnik zapewnia jednolite, wysokie standardy transportu produktów farmaceutycznych wrażliwych na temperatury na całej trasie przewozu. Obecnie linie Emirates SkyCargo oferują 20 stacji farmaceutycznych w obrębie swojej siatki połączeń.

 

Z pola na talerze

 

W 2018 roku linie Emirates SkyCargo codziennie przewoziły przeszło 1,1 tys. ton żywności, w tym warzyw i owoców, ryb i mięsa. W miarę rosnącego zainteresowania kuchnią i smakami z innych zakątków świata coraz więcej osób szuka zagranicznych produktów w lokalnych supermarketach. Emirates SkyCargo odgrywa ważną rolę w zaspokajaniu tego globalnego zapotrzebowania, transportując produkty spożywcze drogą powietrzną.

 

Najróżniejsze produkty łatwo psujące się – łosoś norweski, mango z Azji Południowej, mięso z Australii, świeże owoce morza ze Sri Lanki, Szkocji i RPA, nabiał i czekolada z Irlandii, fasolka szparagowa z Kenii, liczi i rambutan z Wietnamu, truskawki z Kalifornii czy wina i sery z Francji – trafiają z samolotów Emirates do konsumentów na całym świecie.

 

W ramach Emirates Fresh, specjalistycznej oferty rozwiązań w zakresie przewozu lotniczego różnych rodzajów produktów łatwo psujących się, przewoźnik zapewnia świeżość i punktualność dostaw.

 

Drogocenny ładunek

 

Linie Emirates SkyCargo zdobyły ogromne doświadczenie w przewozie ładunku szczególnie cennego dla klientów – od ukochanych zwierząt po supersamochody i satelity.

 

W 2018 roku samoloty przewoźnika przetransportowały 7,9 tys. kotów i psów. Linie wprowadziły także usługę Emirates Pets, oferując przewóz zwierząt domowych w wygodnych warunkach, w tym odbiór i dostarczenie pupila bezpośrednio do odbiorcy.

 

W ubiegłym roku przewoźnik przetransportował również ponad 1 140 aut luksusowych i klasy premium. Wśród nich znalazły się dwa specjalne Alfa Romeo przewiezione na rajd samochodowy Gumball 3000. W ostatnim roku samolotami Emirates SkyCargo podróżowały również inne supersamochody: DeLorean z Los Angeles (także na rajd Gumball 3000), Koenigsegg Agera RS1 (jedno z zaledwie 25 takich aut na całym świecie) czy Aston Martin One 77 przewieziony z Auckland do Londynu. Niesłabnącą popularnością klientów cieszy się usługa Emirates Wheels pozwalająca przetransportować samochody na wakacje i różne wydarzenia drogą lotniczą.

 

W lutym 2018 roku linie Emirates SkyCargo przewiozły KhalifaSat – pierwszego sztucznego satelitę opracowanego i skonstruowanego przez inżynierów Centrum Kosmicznego im. Mohammeda bin Rashida (MBRSC) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – z Dubaju do Seulu. Specjaliści Emirates SkyCargo i MBRSC miesiącami wspólnie układali drobiazgowy plan transportu i dostawy satelity, który został wyniesiony na orbitę wokół Ziemi w listopadzie ubiegłego roku.

 

Imprezy kulturalne i sportowe

 

W okresie od stycznia do grudnia 2018 roku flota samolotów towarowych Emirates SkyCargo wykonała łącznie 395 lotów czarterowych.

 

We wrześniu ubiegłego roku przewoźnik zrealizował 19 lotów, przewożąc około 500 koni z Liege w Belgii do Greenville-Spartanburg w USA na Światowe Igrzyska Jeździeckie 2018 w Tryon. W ciągu roku samoloty towarowe Boeing 777 Emirates SkyCargo przetransportowały blisko 1,8 tys. koni na duże międzynarodowe wyścigi i inne zawody jeździeckie.

 

Z lotów czarterowych korzystano także w celu przewozu sprzętu i instrumentów na koncerty muzyczne i inne imprezy kulturalne na całym świecie.

 

Loty zastrzykiem dla gospodarki

 

Linie Emirates SkyCargo przewożą cargo do ponad 155 kierunków na sześciu kontynentach, w tym do 40 miast w ramach regularnych połączeń towarowych. Ułatwiając eksport towarów, przewoźnik ma istotny wkład w rozwój gospodarczy poszczególnych państw i regionów. Na przykład w Kenii linie Emirates SkyCargo realizują codzienne połączenie towarowe z Nairobi, przewożąc świeżo zebrane róże i inne kwiaty bezpośrednio do Amsterdamu, największego centrum dystrybucji kwiatów na świecie. Eksport kwiatów jest bezpośrednim źródłem utrzymania setek tysięcy Kenijczyków. W 2018 roku linie Emirates SkyCargo przetransportowały blisko 50 tys. ton kwiatów z krajów słynących z ich uprawy, m.in. Kenii i Ekwadoru.

 

W ubiegłym roku przewoźnik rozszerzył siatkę połączeń o cztery nowe kierunki. Linie rozpoczęły loty towarowe do Maastricht i zwiększyły oferowanie na trasach do Santiago, Londynu-Stansted i Edynburga, ułatwiając klientom w tych miastach wymianę handlową z kontrahentami w różnych częściach świata.

 

Oprócz lotów bezpośrednich linie Emirates SkyCargo oferują rozbudowaną siatkę połączeń realizowanych przez samochody ciężarowe. Od stycznia do grudnia 2018 roku ciężarówki przewiozły blisko 158 tys. ton cargo z kierunków lub do kierunków obsługiwanych przez przewoźnika. W macierzystym porcie Emirates SkyCargo w Dubaju działa całodobowy korytarz towarowy dla ciężarówek łączący lotniska Dubai International i Dubai World Central, którym w ubiegłym roku przewieziono ponad 300 tys. ton cargo. Od czasu wprowadzenia usługi w 2014 roku linie przetransportowały między dwoma lotniskami przeszło 1 mln jednostkowych urządzeń ładunkowych (ULD).

 

Wyróżnienia

 

Jak co roku, linie Emirates SkyCargo otrzymały szereg wyróżnień za wyjątkową jakość usług transportu lotniczego, m.in. tytuł „Linii lotniczej cargo roku” w plebiscycie Global Freight Awards 2018 organizowanym przez publikację branżową Lloyd’s Loading List oraz nagrodę Air Cargo Industry Achievement Award przyznaną na gali World Air Cargo Awards 2018 organizowanej przez magazyn Air Cargo Week. Przewoźnik zdobył także nagrody na szczeblu regionalnym w krajach takich jak Indie, Włochy i Portugalia.

 

Ponadto linie Emirates SkyCargo otrzymały liczne wyróżnienia za wyjątkowe standardy stosowanych procesów i świadczonych usług przewozu leków, w tym prestiżową nagrodę Carrier Award for Reliability and Excellence (CARE) 2018 przyznaną drugi rok z rzędu przez spółkę DHL Global Forwarding.