Dzień Kobiet w muzeum? A może komediowy wieczór w teatrze? Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na nadchodzące dni. Instytucje kultury podległe samorządowi województwa mazowieckiego mają wiele do zaoferowania.

PŁOCK
MUZEUM ŻYDÓW MAZOWIECKICH
Obchody święta Purim
Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na obchody święta Purim, czyli żydowskiego karnawału. Purim to radosne święto, upamiętniające ocalenie Żydów od zagłady grożącej im w Persji. To także, w tradycji żydowskiej, dzień wręczania podarków bliskim, troski o najbiedniejszych, zajadania się ciastami i ciastkami oraz czas najróżniejszych maskarad i przedstawień, nawiązujących do biblijnej Księgi Estery.
5 marca, godz. 10.00–15.30
Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
ul. Kwiatka 7
www.muzeumzydowmazowieckich.pl
www.muzeumplock.art.pl

TEATR DRAMATYCZNY

Spowiedź masochisty
Jaki powinien być idealny pracownik w dzisiejszym świecie? Godzić się na umowy śmieciowe, nielimitowane godziny pracy, nie buntować się przeciw łamaniu swoich praw i cieszyć się, że w ogóle ma pracę? Czy takiej rzeczywistości chcieliśmy? Odpowiedzi na te pytania można szukać w przewrotnej komedii Romana Sikory, która jest krzywym zwierciadłem młodego kapitalizmu. W tym zwierciadle każdy z nas może nieoczekiwanie rozpoznać swoją twarz. Masochizm jest tu tylko metaforą. A wszystko to podane z typowym dla Czechów dystansem i poczuciem humoru.
1 marca, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny w Płocku
ul. Nowy Rynek 11
tel. 24 266 38 08
www.teatrplock.pl

Bilety w cenie 30 zł i 20 zł

RADOM
MUZEUM WITOLDA GOMBROWICZA WE WSOLI
Przedwczesny Dzień Kobiet
Nietypowo, bo już w najbliższą niedzielę w Muzeum Gombrowicza obchodzony będzie Dzień Kobiet. Z tej okazji muzeum przygotowało wyjątkowy prezent dla wszystkich pań i towarzyszących im tego dnia panów. Będzie nim recital Grzegorza Bukały, założyciela i lidera legendarnych „Wałów Jagiellońskich”. Artysta wykona zarówno swoje autorskie kompozycje jak i utwory Brela, Okudżawy i Cohena. Słuchacze mogą liczyć na wartościowe teksty i  dobrą  muzykę. Wstęp wolny.
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobusem: zbiórka o godz. 16.15 na pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego w Radomiu (Chrobrego/Czysta w kierunku Michałowa). Powrót po koncercie około godziny 19.00.
1 marca, godz. 17.00
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Oddział Muzeum Literatury im. Adam Mickiewicza w Warszawie
ul. W. Gombrowicza 1
26-660 Jedlińsk
tel. 48 321 50 73
http://muzeumliteratury.pl/author/muzeumgombrowicza/

WARSZAWA

MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY

Moda na Mazowsze przedstawia Baśnie Ludów Ziemi Magdy Polkowskiej

Magdalena Polkowska to artystka, która w unikalny sposób inscenizuje baśnie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Autorka na  bazie swoich doświadczeń zbieranych z całego świata stworzyła niekonwencjonalne połączenie dzwonków wietrznych, harfy, opowieści, światła i baśni. Przeplatając  słowa śpiewem oraz instrumentami takimi jak bęben, harfa ustna, flety, grzechotki, dzwonki tworzy magiczną przestrzeń. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć.

W ramach wydarzenia odbędzie się także kiermasz i warsztaty: wykonywania druków na torbach metodą szablonów oraz drukowania wzorów inspirowanych mazowiecką wycinanką.

28 lutego, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

KIERMASZ od godz. 17.30 w KAWIARNI MIK

Bilety: 12 zł, dostępne w Kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury
Informacje i rezerwacje biletów:  783 708 380

SIEDLCE

MUZEUM REGIONALNE

Wierni Bogu i Ojczyźnie – Rostworowscy

Już jutro w muzeum odbędzie się otwarcie wystawy „Wierni Bogu i Ojczyźnie – Rostworowscy”. Rostworowscy to rodzina szlachecka o ponad 650-letniej historii. Może poszczycić się nawet własnym herbem Nałęcz. Poszczególne pokolenia wniosły duży wkład w budowanie Rzeczypospolitej, a służbą zakonną przyczyniły się do umocnienia wiary chrześcijańskiej. Wystawa prezentuje sylwetki członków rodziny i ich dzieje.

Podczas wernisażu odbędzie się także wykład autora wystawy, Stanisława Jana Rostworowskiego na temat wpływu i wkładu jego rodziny w kulturę narodową.

Wystawa będzie czynna do 12 kwietnia br.

27 lutego, godz. 18.00
Muzeum Regionalne w Siedlcach
ul. Piłsudskiego 1
tel. (25) 632 74 70
www.muzeumsiedlce.art.pl