W Dolinie Stubai znajdują się cztery fantastyczne ośrodki narciarskie. Ich wspólną cechą są doskonale przygotowane trasy, pokryte naturalnym śniegiem oraz darmowe przejazdy dla dzieci do 10 roku życia. Dzięki wyjątkowej lokalizacji oraz indywidualnemu charakterowi każdego z tych ośrodków, urlopowicze mogą wybierać z szerokiej oferty atrakcji. Przejażdżka ultranowoczesną kolejką 3S Eisgratbahn na lodowiec Stubai, spektakularny pokaz narciarski na Schlick 2000, zimowa wędrówka po Serlesbahnen czy też zjazd na sankach z Elfer – to tylko kilka propozycji.


Szerokie nartostrady, zimowe szlaki wycieczkowe, narciarskie trasy biegowe, tory saneczkowe czy kilkanaście lodowisk zlokalizowanych w dolinie Stubai zapewnią wiele okazji do dobrej zabawy.


Nowoczesna kolejka 3S Eisgratbahn

Nowa, ultranowoczesna kolejka 3S Eisgratbahn to przykład wyrafinowanego wzornictwa, z gondolami stworzonymi przez kultowe biuro projektowe Pininfarina. To kolejny klejnot w koronie lodowca Stubai, nazywanego Królestwem Lodu.Ta trójlinowa kolejka stała się najdłuższym obiektem tego typu w Alpach i zapisała się w austriackiej historii jako największa inwestycja w regionie narciarskim. Narciarze będą mogli delektować się podróżą na szczyt, siedząc wygodnie w fotelach pokrytych naturalną skórą i podziwiając panoramę poprzez olbrzymie okna gondoli. Darmowa sieć WiFi będzie dostępna zarówno w kolejce, jak i we wszystkich restauracjach na lodowcu Stubai. Stacja dolna oraz pośrednia są całkowicie przebudowane, a górna stacja zostanie odnowiona i zmodernizowana. Wszystkie budynki łączy jednak jasno określony, współczesny styl architektoniczny. Ogromne przestrzenie, odsłonięty beton, wygodne ciągi komunikacyjne i wyjścia, dostęp do gondoli z parteru oraz wiele nowoczesnych udogodnień – wszystko to sprawia, że obiekty odpowiadają zarówno na funkcjonalne, jak i estetyczne potrzeby pasażerów.


Narciarski urlop na lodowcu można rozpocząćbez wysiłku: na pokład kolejki gondolowej Eisgrat można wejść z poziomu parkingów znajdujących się w dolinie lub skorzystać z ruchomych schodów. Na nowej dolnej stacji znajdzie się także Comfort Centre z depozytem sprzętu, podobny do tego, który działa na stacji Mutterberg około 600 metrów wyżej. Ze stacji pośredniej do stacji początkowej można zjechać łagodną, nową trasą narciarską.


Nieformalnie i towarzysko

Ośrodek narciarski Schlick 2000 w Fulpmes również oferuje różnorodne zimowe aktywności. Szerokie nartostrady reprezentujące wszystkie poziomy trudności, trzykilometrowa trasa zjazdowa do doliny oraz trasa z pomiaremszybkości ucieszą zapewne niejednego miłośnika sportów zimowych. Snowpark, Free Nature Park oraz różne możliwości freeride’owe pozwolą na uwolnienie rozsadzającej śmiałków energii. Dzięki nowoczesnej i wygodnej kolejce krzesełkowej Zirmachbahn, z 6. podgrzewanymi miejscami do siedzenia oraz niebieską osłoną ochronną, narciarze mogą łatwo wjechać na szczyt, a następnie wybrać jedną z  wielu tras zjazdowych.


Na osoby zainteresowane narciarstwem biegowym czekają wysoko położone szlaki, paralotniarze mogą rozpocząć swój lot przy górnej stacji Kreuzjoch, a piesi turyści mają do wyboru oznaczone szlaki wędrówkowe wiodące przez pokryte śniegiem lasy. Warto skorzystać z jednego z wielu punktów gastronomicznych znajdujących się w okolicy, by odpocząć i powrócić do pełni sił. Duża liczba przytulnych, alpejskich schronisk to jedna z cech wyróżniających Schlick 2000, dzięki której jest to najbardziej towarzyski rejon w Dolinie Stubai. Wśród rodzin z dziećmi największą popularnością cieszy się szkółka narciarska BIG Family Schlick 2000 Ski Centre z przedszkolem BIG Ron’s Kinderland, która oferuje opiekę nad maluchami w każdym wieku. Najmłodsi mogą spędzić kilka godzin w żłobku. Spektakularne wydarzenia, takie jak pokazy narciarskie „Night of Colours”, stanowią dodatkowe urozmaicenie oferty ośrodka.


Najlepszy na zimowe wędrówki

Niewielki, ale pierwszorzędny ośrodek narciarskiSerlesbahnen w Mieders, leżący na początku Doliny Stubai, cieszy się szczególną popularnością wśród zimowych piechurów. Rozległe szlaki prowadzą wokół Serles, jednego z punktów orientacyjnych doliny, aż do klasztoru Maria Waldrast. Są tam również trasy zjazdowe stworzone z myślą o początkujących narciarzach lub osobach pragnących odświeżyć swoje umiejętności, a także Kinderland przy stacji początkowej. Lokalni narciarze polecają sobie w tajemnicy zjazd z ośrodka do doliny.


W Serles wybudowano olbrzymi zbiornik o pojemności 50 000 m3, aby zagwarantować odpowiednie warunki dla narciarzy. Jest on wykorzystywany od zeszłego sezonu zimowego.

Zjazd saneczkami

Do ośrodka Elfer można wygodnie wjechać kolejkąElferbahn z miejscowości Neustift. Miejsce to działa na miłośników sanek jak magnes, bowiem można stąd zjechać dwoma najdłuższymi torami saneczkowymi w Dolinie Stubai. Trzy razy w tygodniu są oświetlone w nocy, a jedna z tras skąpana jest w romantycznym świetle lamp naftowych. Trasy posiadają certyfikat przyznawany przez region Tyrolu, co gwarantuje bezpieczną zabawę i naturalne tory saneczkowe. Sanki można wypożyczyć bezpośrednio przy kolejce Elferbahn. Dodatkowo schronisko Pinnisalm organizuje codziennie tzw. „saneczkowe safari”, czyli wjazd (wraz z sankami) ze schroniska Issenangeralm do bacówki Pinnisalm Kolejną zimową niespodzianką jest stok z muldami – „Freaky Eleven”, gdzie zaawansowani narciarze mogą wypróbować i podszkolić swoje zwroty.


DOLINA STUBAI – fascynująca dolina Alp

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Austrii leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Dzięki autostradzie wiodącej przez przełęcz Brenner dolina ma dobre połączenie drogowe z Niemcami, Szwajcarią, Włochami oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Pięć najważniejszych miejscowości to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.


Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) oferuje dorosłym i dzieciom wszystko to, co potrzebne do  spędzenia udanego urlopu zimowego. To dlatego Dolinę Stubai kilkukrotnie wybierano na  „najbardziej przyjazny rodzinie region narciarski w Alpach“. Lodowiec Stubai, największy lodowcowy teren narciarski w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca.


Na gości czeka dobra zabawa na doskonale przygotowanych trasach zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 (przy Fulpmes), rodzinnym centrum Serlesbahnen (przy Mieders) oraz w Elferbahnen (przy Neustift).


Obecnie przy lodowcu Stubai trwają intensywne prace nad nowoczesną kolejką gondolową 3S Eisgratbahn, która zastąpi dotychczasową linię. Powstaje nowa, dolna stacja kolejki, a górna i pośrednia zostaną odnowione lub przebudowane. Od końca października 2016 r. kolejka będzie wygodnie i bezpiecznie przewozić ok. 3 tysiące osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.


W 2015 r. ośrodek Serlesbahnen wybudował nowy zbiornik wodny do naśnieżania tras oraz zwiększył oświetlenie stoków. Ośrodek Elferbahnen przy Neustift wprowadził muldy na trasach zjazdowych oraz kontynuuje swoją specjalizację w dziedzinie saneczkarstwa poprzez zorganizowanie pierwszego festiwalu saneczkarskiego w dolinie (Rodel Testival). Ośrodek Schlick 2000 przy Fulpmes jest popularnym miejscem towarzyskich spotkań, gdzie odbywają się spektakularne pokazy narciarskie „Night of Colours”.

Organizacja Turystyczna Stubai Tyrol (Tourismusverband Stubai Tirol) informuje o aktualnych ofertach i wydarzeniach na stronie internetowej www.stubai.at. Tam też znajduje się baza miejsc noclegowych, umożliwiająca wyszukanie odpowiedniego zakwaterowania. Zapytania można przesyłać na email info@stubai.at lub zadawać bezpośrednio pod numerem telefonu: +43 (0)501881-0. Rezerwację pobytów all-inclusive można dokonać emailowo na adres: stubaitouristik@stubai.at lub telefonicznie: +43 (0)501881-171 lub 172.

Więcej informacji oraz zdjęć znajduje się na stronie: http://presse.stubai.at/en/.