Ekologiczny i zrównoważony styl życia może przejawiać się na różne sposoby. W Danii wiele osób stara się ulepszać środowisko poprzez opracowywanie nowych i bardziej ekologicznych modeli życia, czystszego transportu, rozwiązań urbanistycznych, przemysłowych itp. Kraj ten znany jest np. z dużej produkcji prądu na farmach wiatrowych. W Danii firmy wodociągowe konkurują ze sobą, aby dostarczać jak najsmaczniejszą wodę, a restauracje z dumą ją serwują. Czysta woda podnosi jakość życia, a większość Duńczyków uważa ją za coś bardzo oczywistego.

 

Woda w Danii jest jedną z najczystszych na świecie. Unikalne jest to, że cała woda pompowana jest z głębokich podziemnych źródeł, a zanim trafi do kranów, przepuszczana jest przez piaskowe filtry.

Inne europejskie kraje pozyskują znaczną część wody pitnej z jezior i rzek, natomiast Dania dysponuje tak dużymi zasobami czystej wody pod ziemią, że zaspokaja w ten sposób wszystkie potrzeby, w tym te związane z jej zużyciem przez gospodarstwa domowe, rolnictwo i przemysł.

Rzecz oczywista

Czysta woda z kranu jest czymś tak oczywistym dla Duńczyków, że czasami miewają oni kłopoty za granicą pijąc wodę z kranu lub płucząc w niej warzywa – czyli postępując tak jak są do tego przyzwyczajeni w swoim kraju.

Kiedy jedna z duńskich firm wodociągowych przeprowadziła sondaż mający na celu sprawdzenie ile jej klienci wiedzą o dostawach wody, większość z nich stwierdziła, że czysta woda do picia jest dla nich rzeczą oczywistą. Niewielu wiedziało skąd ona pochodzi lub jak trafia do ich domów. Czysta woda pitna jest tak naturalną częścią ich życia, że… przestali o niej myśleć. Zdaniem Marianne Bjerrum Lai, szefa jednego z działów w VCS Denmark – firmie zajmującej się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków – jest to najlepszy wynik, jakiego można by oczekiwać.

„Sondaż pokazuje, że nasi klienci darzą nas ogromnym zaufaniem i ufają temu, co robimy, choć nie zastanawiają się nad tym aktywnie. W Danii mamy prawdopodobnie do czynienia ze szczególną kulturą związaną z używaniem wody pitnej. Ludzie wierzą, że sektor publiczny jest za wszystko odpowiedzialny i wszystko ma pod kontrolą. Kiedy z nimi rozmawiamy, okazuje się, że tak naprawdę są dumni z czystej wody pitnej i z tego, że Dania doradza wielu krajom w sprawach związanych z technologią wykorzystywaną w procesie dostarczania wody”.

W ostatnich latach firmy wodociągowe zaczęły ze sobą konkurować o to, która z nich ma najlepszą wodę. W związku z tym, że nie jest ona ani filtrowana, ani nie są do niej dodawane żadne substancje, takie jak np. chlor, jej smak różni się w zależności od części kraju, w której się znajdujemy. Woda w Kopenhadze smakuje zupełnie inaczej niż ta na zachodnim wybrzeżu.

Co rok dostawcy wody biorą udział w konkursie – Grand Prix Duńskiej Wody – podczas którego profesjonalni kiperzy wybierają najsmaczniejszą wodę. Firmy te tworzą mapę, na której Dania podzielona jest na części pod kątem smaku wody.

Znakomite duńskie wody gruntowe są czymś bardzo charakterystycznym dla całego kraju, co w ostatnich latach zauważyły także restauracje. Wodę z kranu serwuje swoim gościom nie tylko sama premier Danii, Helle Thorning-Schmidt. Także szef kuchni Rasmus Kofoed, który zdobył złoty medal na konkursie Bocuse d’Or w 2011 roku, podaje taką wodę w swojej biodynamicznej restauracji Geranium w Kopenhadze.

Korzyści i zagrożenia

W ostatnich latach, szczególnie w stolicy, architekci eksponują społeczne znaczenie wody. W centrum Kopenhagi, w wielu miejscach części portowej miasta władze zbudowały kąpieliska, aby mieszkańcy mogli wskoczyć do czystej wody w samym środku 1,5-milionowej metropolii. Całkiem niedawno w południowej części przystani otwarte zostało kąpielisko dla morsów. Aktualnie 11 000 Duńczyków należy do klubów morsów, a lista oczekujących do trzech kąpielisk wyposażonych w saunę jest od dawna pełna.

„Woda jest ważna dla jakości życia w dużych miastach“, mówi profesor Marina Bergen Jensen z Uniwersytetu w Kopenhadze, specjalizująca się w projektowaniu i tworzeniu krajobrazu miejskiego dostosowanego do zmian klimatycznych. „Woda pozwala zmienić miasta w przestrzeń estetyczną i rekreacyjną. Na wodę nie tylko przyjemnie się patrzy – czysta woda w mieście przynosi wiele dodatkowych korzyści. Wzmacnia bioróżnorodność, ułatwia życie roślinom i ptakom oraz wypełnia miasto życiem.“

W każdym kraju obowiązują limity zużycia wody. Podobnie jak dzieje się to na całym świecie, Dania również nie jest wolna od zagrożenia jej brakiem, jednak w Małym Królestwie może do niego dojść znacznie później niż w innych państwach.

Źródło: SPCC/ Focus Denmark nr 1-2012, autor: Markus Bernsen

(http://denmark.dk/en/green-living/sustainable-projects/a-land-enriched-by-water/)