Na Warmii i Mazurach odbywa się coraz więcej wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie. Od tygodnia w Starych Jabłonkach k. Ostródy po raz kolejny oglądać można rywalizację najlepszych siatkarek i siatkarzy plażowych świata, a już za kilka dni w siedmiu miastach regionu startują międzynarodowe zawody Warmia Mazury Senior Games. Dziennikarze akredytowani na puchar świata w siatkówce plażowej skorzystali z okazji i odwiedzili areny zmagań tegorocznej edycji zawodów dla dojrzałych sportowców oraz spotkali się z władzami miast-gospodarzy zawodów.

Pierwszym miejscem, które odwiedziła grupa dziennikarzy był stadion miejski w Ostródzie. Obiekt został oddany do użytku w 2011 i jest z pewnością jednym z najnowocześniejszych stadionów w Polsce, na których rozgrywane są piłkarskie mecze trzecioligowe. Niebawem na murawę stadionu Sokoła Ostróda oraz boiska boczne wybiegną drużyny piłkarskie biorące udział w Warmia Mazury Senior Games. W turnieju nie zabraknie gwiazd polskiej piłki nożnej, wśród których zobaczymy m.in. byłych reprezentantów Polski Tomasza Sokołowskiego i Sylwestra Czereszewskiego.

Dziennikarze spotkali się także z burmistrzem Ostródy Czesławem Najmowiczem, kiedyś aktywnym sportowcem. „Od lat wspieram wszelkie inicjatywy sportowe więc start w Warmia Mazury Senior Games jest moim obowiązkiem. Pobiegnę na 400 i 800m w zawodach lekkoatletycznych w Lidzbarku Warmińskim, choć dla mnie to są właściwie dystanse sprinterskie” – śmieje się burmistrz, który kiedyś biegał maratony w czasie poniżej 2 godzin 15 minut.

Ostróda będzie także areną zmagań kajakarzy na torze na Jeziorze Drwęckim. Dziennikarze obejrzeli również piękny, mogący pomieścić ponad 2 tysiące widzów amfiteatr nad jeziorem, w którym odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Warmia Mazury Senior Games 2014 – 29 sierpnia o godzinie 20:00. Wstęp jest wolny.

Przedstawiciele mediów odwiedzili także Iławę, wizytując areny sportowe, na których rywalizować będą sportowcy w tym mieście, m.in. boiska do siatkówki plażowej na plaży miejskiej i korty tenisowe TTZ. Poza tym w Iławie rywalizować będą żeglarze na najdłuższym w Polsce Jeziorze Jeziorak.

Z mediami spotkał się także burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik. Warto podkreślić fakt, że to właśnie dzięki niemu zawody Senior Games trafiły do Polski. Burmistrz Iławy był z wizytą w partnerskim mieście Tholen w Holandii akurat w czasie, gdy odbywały się tam zawody seniorów i po powrocie zaszczepił pomysł w Urzędzie Marszałkowskim woj. warmińsko-mazurskiego.

O Warmia Mazury Senior Games 2014

Inicjatorem i organizatorem projektu jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, działający we współpracy z samorządami Olsztyna, Iławy, Lidzbarka Warmińskiego, Ostródy, Ornety, Pasłęka oraz Nidzicy. Zawody odbywają się pod patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, które także współfinansuje projekt.

Na zawody można się jeszcze zapisać poprzez oficjalną stronę zawodów: www.seniorgames.pl Elektroniczna rejestracja potrwa do 27 sierpnia 2014, do godz. 15:00.

Dyscypliny sportowe oraz miasta, w których odbędą się zawody:

·                     siatkówka halowa, pływanie, brydż sportowy, skoki spadochronowe do celu – Olsztyn;

·                     tenis ziemny, żeglarstwo, siatkówka plażowa – Iława;

·                     piłka nożna, kajakarstwo – Ostróda;

·                     lekkoatletyka, tenis stołowy – Lidzbark Warmiński;

·                     badminton – Orneta;

·                     golf – Pasłęk;

·                     podnoszenie ciężarów – Nidzica.

Dyscypliny rekreacyjne:

·                     maraton pływacki – Lidzbark Warmiński;

·                     łucznictwo – Orneta;

·                     kolarstwo „Merida Mazovia MTB Marathon” – Olsztyn;

·                     turniej siatkówki plażowej – Nidzica.

O Warmia Mazury Senior Games 2012

W pierwszej edycji Warmia Mazury Senior Games, która odbyła się we wrześniu 2012 roku, wystartowało łącznie 1,5 tys. zawodników z 14 krajów. Reprezentanci Estonii, Holandii, Rosji, Niemiec, Litwy, Belgii, Kanady, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Ukrainy, Danii, Hiszpanii i Polski rywalizowali w 11 dyscyplinach sportowych i 3 rekreacyjnych. Siedmiodniowe zawody okazały się wielkim sukcesem organizacyjnym i cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Prezydent RP Bronisław Komorowski, a w skład Komitetu Honorowego zawodów wchodzili Ministrowie Sportu i Turystyki, Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.