Zawsze wydawało ci się, że kiwanie głową w dół i górę znaczy „tak”? Nic bardziej mylnego! Podobnie z innymi gestami, które w różnych regionach świata nieraz znaczą zupełnie coś innego niż w Polsce.

Pamiętaj o tym, że możesz nieumyślnie kogoś obrazić, dlatego zanim wybierzesz się na wycieczkę do odległych krajów, upewnij się, czy twoje zachowanie nie będzie raziło mieszkańców. Nawet niewinne gesty mogą skończyć się niezbyt przyjemnie, nawet w krajach europejskich, na przykład w Grecji czy we Włoszech. Dla tych, którzy chcą zawsze zachowywać się taktownie, przygotowaliśmy kilka pomocnych porad.

Znak „V” – victoria
Zwykle kojarzony jest on ze zwycięstwem oraz Solidarnością, jednak na Wyspach Brytyjskich jest on odbierany zgoła inaczej. Gdy wykona się go z zewnętrzną stroną dłoni odwróconą do partnera, oznacza on zasadniczo to samo, co wyprostowany środkowy palec.

Kciuk uniesiony w górę
Gest używany jako synonimy „OK” czy sukcesu w takich krajach jak Austria, Niemcy czy Francja oznacza cyfrę 1, z kolei w krajach kultury arabskiej oraz na południu Europy jest to obraźliwy gest związany z seksem analnym. Lepiej go nie używać!

Przybij „piątkę”

Dłoń z rozpostartymi palami gotowa do przybicia „piątki” nie zostanie odczytana tak w Grecji, gdzie oznacza ono obelgę w stylu „jedz moje fekalia”. W Libanie z kolei „piątka” to nic innego jak znak „nie” oznaczający koniec dyskusji.
 
Uderzenie dłonią w szyję

U nas gest ten kojarzony jest głównie z zaproszeniem do wypicia alkoholu, natomiast we Włoszech z kolei z grożeniem śmiercią, ponieważ odzwierciedla gilotynę.
 
Kółeczko z kciuk i palca wskazującego
Gest ten kojarzony jest zwykle z czymś dobrej jakości. W Turcji, Grecji, Hiszpanii oraz w Niemczech z kolei jest on gestem wyrażającym odbyt. W Brazylii z kolei jest on symbolem homoseksualistów.
 
Gest rogów
Znany w środowisku metalowym i rockowym gest rogów na południu Europy oznacza rogacza, czyli mężczyznę, który zdradzany jest przez żonę.
 
Wezwanie kogoś palcem wskazującym
Kojarzymy ten gest głównie z przyzywaniem kogoś do siebie. Może mieć on też w Ameryce Północnej czy w niektórych krajach europejskich podtekst erotyczny. W Ameryce Łacińskiej oraz w Australii i Indonezji jest on stosowany do wołania kobiet lekkich obyczajów. Należy wystrzegać się go na Filipinach, ponieważ oznacza on przywołanie psa, co w stosunku do człowieka może skończyć się nawet na aresztowaniu.

 

źródło: http://www.centerfly.pl