Z każdym tygodniem będzie coraz głośniej o Innsbrucku. Już pod koniec listopada wystartują regularne połączenia lotnicze między Warszawą a stolicą Tyrolu. Czy korzystać będą z nich wyłącznie entuzjaści sportów zimowych? Okazuje się, że Innsbruck oprócz bycia „zimową stolicą” może przyciągać innymi atrybutami.

Przedstawiciele miasta podkreślają, że odwiedzający mogą korzystać nie tylko z ośnieżonych tras, ale także z wielu atrakcji kulturalnych i turystycznych. Stare Miasto to serce Innsbrucka i ma ono niepowtarzalny klimat. Gdy w większości miast podatek zależny był od liczby okien, to w Innsbrucku ważna była szerokość fasady. Domy są więc wąskie, ale zachwycają oknami, które często wstawiano w specjalnie zaprojektowane wykusze. Na jednym z budynków dostrzeżemy tzw. Złoty Dach (Goldenes Dachl). To chyba najbardziej znany symbol miasta. Jest to renesansowy balkon pokryty 2657 pozłacanymi dachówkami (złoto sprowadzano z Afryki), zbudowany przez cesarza Maksymiliana I na początku XVI wieku. Balkon służył cesarzowi do obserwowania turniejów i innych wydarzeń na placu. Tu być może obmyślał swoje kolejne reformy. Uważa się, że to jemu zawdzięczamy powstanie instytucji poczty oraz wprowadzenie usystematyzowanego systemu monetarnego, gdzie poszczególnym monetom przypisano konkretną wartość.

W Hofkirche (Kościół Dworski) znajduje się grobowiec Maksymiliana I, otoczony 28 monumentalnymi posągami jego przodków i bohaterów narodowych. Kościołów w mieście naliczono aż 35, ale ten zdaje się być najważniejszy. W historii miasta dwie osoby zasługują na szczególną uwagę; jedna to właśnie Maksymilian I (1459-1519), który był cesarzem od 1508 roku aż do swojej śmierci, a druga to – bliska naszemu sercu – Cymbarka Mazowiecka (1394-1429), księżniczka z rodu Piastów mazowieckich. Ona, mając dziewięcioro dzieci, niezwykle umocniła dynastię Habsburgów w Europie i zyskała nawet przydomek „Matki Habsburgów”. Mieszkańcy Innsbrucka o niej dobrze pamiętają wskazując na posąg w kościele, podpisany „Cymburgis of Masovia”.

Ciekawym miejscem na przedmieściach stolicy Tyrolu jest jego alpejskie Zoo, do którego łatwo dojedziemy naziemną kolejką. Tu można się przekonać, że Alpy to nie tylko skaliste szczyty, ale także doliny o zróżnicowanym krajobrazie, jeziora, rzeki, tereny zalewowe, wrzosowiska i różnorodne lasy. W Zoo w Innsbrucku mieszka 20 z 80 gatunków ssaków, 60 z około 200 gatunków ptaków alpejskich, 11 z 15 gatunków gadów alpejskich, 6 z 21 gatunków płazów alpejskich i prawie wszystkie gatunki ryb występujące w Alpach. 

Myśląc o Innsbrucku nie można pominąć marki Swarovski. Swarovski Kristallwelten to popularna atrakcja turystyczna znajdująca się w nieodległym Wattens. To połączenie muzeum, galerii sztuki, ogrodu i parku rozrywki zostało udostępnione publiczności w 1995 roku, z okazji 100-lecia firmy Swarovski. Wewnątrz podziemnego kompleksu znajdziemy 18 różnych stacji. Większość z nich została zaprojektowana przez światowej sławy artystów i projektantów. Te pomieszczenia łączą elementy sztuki, technologii i kreatywności, prezentując kryształy w różnorodny i innowacyjny sposób. Kolory, refleksy, odbicia oraz gra geometrią kryształów cieszą zmysły.

Miasto jest mocno osadzone w swojej historii, ale przygotowane na przyszłość. Ze 150 tys. mieszkańców aż 35 tys. to studenci. Zamiast wymieniać specjalności, które można tu studiować lepiej wymienić te, które są nieobecne: to wyłącznie muzyka i weterynaria. W mieście organizuje się wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych. Tych, którzy chcą poznać artystyczne dziedzictwo Tyrolu na pewno zachwyci przedstawienie pod nazwą „Tiroler Abend”. Podczas wieczoru usłyszymy szeroki repertuar tyrolskich pieśni i melodii. Nie zabraknie charakterystycznego jodłowania, a muzycy i tancerze wystąpią w regionalnych strojach, jak skórzane męskie spodnie lederhosen.

Innsbruck to bez wątpienia stolica sportów zimowych ze względu na swoje położenie wśród szczytów Alp i stoków narciarskich, a przecież w samym mieście znajduje się skocznia narciarska. Stolica Tyrolu to również centrum wydarzeń kulturalnych, które często za tło mają historyczne budynki Starego Miasta. Niedalekie okolice to centrum ekspozycji znanych na całym świecie kryształów Swarovskiego i tematyczne Zoo.