Zgodnie z obietnicą, relacjonujemy przebieg amerykańskiej trasy Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina.


Po ciepło przyjętych przez publiczność, wśród której nie zabrakło amerykańskiej Polonii, koncertach na Południu Stanów Zjednoczonych, Orkiestra wyruszyła, by zagrać aż 5 koncertów na słonecznej Florydzie, pod batutą I Dyrygenta – Masssimiliano Caldiego. Także po tych koncertach, nie zabrakło pozytywnych recenzji.

Orkiestra zadebiutowała na Florydzie pod batutą Maestro Massimiliano Caldiego w SFCC Theatre for the Performing Arts w Avon Park, by następnie zagrać przed ponad tysięczną publicznością, zgromadzoną w Sharon Morse Performing Arts Center w Lady Lake.  Koncerty te spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem. – Jako muzyk klasyczny, wychowany w Nowym Jorku, rozpoznaję od razu dobrą muzykę. Przychodząc na koncert z udziałem Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej 21 stycznia w Teatrze Sharon w The Villages na Florydzie, nie wiedziałam czego się spodziewać. Jednak już po 3 minutach Koncertu Fortepianowego Czajkowskiego w wykonaniu Marcina Koziaka pomyślałam:  ten facet jest dobry, bardzo dobry! Delikatne frazowanie, precyzja wykonania… Z największą przyjemnością oglądało się także dyrygenta, którego mowa ciała i poszczególne wejścia były wprost hipnotyzujące, zaś płynące  dźwięki stopiły się w idealną całość. I kiedy pomyślałam, że nie może być już lepiej, okazało się, że jednak tak! Byłam prawdziwie poruszona inspirującym występem tej Orkiestry – dzieliła się swoimi wrażeniami Marilyn McLean  – dyrektor portalu  www.bachwithabeat.com, poświęconego muzyce klasycznej.

Kolejne koncerty odbyły się kolejno w:  Vero Beach, St. Augustine, a także w słynnym Peabody Auditorium – mieszczącym ponad 2500 melomanów w Daytona Beach. Serię koncertów na Florydzie zakończył występ w niemal równie okazałym Barbara B. Mann Performing Arts Center w miejscowości Fort Myers.

Koncert w Vero Beach był jednocześnie 900 jubileuszowym koncertem w karierze Maestro Caldiego. Była to okazja do złożenia Maestro gratulacji i życzeń dalszych sukcesów w realizacji kolejnych, ciekawych artystycznych przedsięwzięć. Tym bardziej, że właśnie teraz Massimiliano Caldi, kończy swój etap trasy po USA. Od tego momentu Maestro Bogusław Dawidow oraz Dyrektor Artystyczny Orkiestry –  Ernst van Tiel poprowadzą naszych muzyków podczas pozostałych 30 koncertów.

Najbliższe wydarzenia, to spotkania z publicznością w:

  • Etherredge Center Theater i Brooks Center for the Performing Arts (28, 29/01/2016), Karolina Południowa
  • Center for the Arts Concert Hall (30/01/2016) Virginia
  • Preston Auditorium (02/02/2016),  Virginia
  • Ferguson Center for the Arts  (04/02/2016) Virginia,
  • Vern Riffe Center for the Arts (01/02/2016) Ohio,
  • Haas Center for the Arts (05/02/2016) Pensylwania
  • Wilkens Theatre (06/02/2016)  New Jersey


9 lutego, Orkiestra zawita do Nowego Jorku – centrum światowego przemysłu muzycznego i  finansowej stolicy świata. A o tym, w kolejnej relacji.