W dniach 3–10 lutego w Stambule odbędzie się 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. Wydarzenie organizowane jest od 1978 roku, a od 1988 roku zyskało charakter międzynarodowy.


Kilka słów o Festiwalu


Co roku w festiwalu uczestniczy 6.000 widzów i gości z całego świata. Do tej pory mogli oni podziwiać ponad 5.200 filmów. Podczas imprezy prezentowane są głównie filmy dokumentalne, eksperymentalne, animowane i fabularne. Organizatorzy chcą podkreślić rangę produkcji krótkometrażowych, które często w świecie kina są traktowane jako ekranizacje realizowane przez amatorów i studentów. W tureckiej historii filmy krótkometrażowe odegrały ważną rolę – często niskobudżetowe formy były inspiracją dla pozostałych twórców i ukazywały to, co obawiano się pokazać w pełnometrażowych produkcjach. 


Co w tym roku?


Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie około 200 filmów krótkometrażowych z całego świata. Zorganizowane również będą warsztaty oraz spotkania, w trakcie których doświadczeni filmowcy podzielą się swoją wiedzą. Oprócz wydarzeń filmowych będzie można uczestniczyć w wieczorach tanecznych, koncertach oraz wielu innych imprezach, które zawsze towarzyszą festiwalowi.