W Beskidach pogoda nie rozpieszcza miłośników sportów zimowych.          

W niesprzyjającą narciarzom aurę polecamy inne atrakcje tego pięknego regionu – okoliczne miasta, zabytki, muzea.

Na rodzinną zimową wycieczkę możemy wybrać się do miasteczka Nowy Jiczyn, oddalonego zaledwie o 50 km od Cieszyna. Miasto w ubiegłym roku świętowało 700-lecie nadania pierwszych praw przez króla Jana Luksemburskiego. Zwiedzimy tu jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach, z ratuszem z wieżą zegarową, przebudowanym w stylu noworenesansowym w 1930 roku.

Z wieży rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę. Odnowione, kolorowe kamienice, ratusz i inne obiekty tworzą Miejski Rezerwat Zabytków. Jednym z ciekawszych budynków jest Dom Pod Białym Aniołem, z rokokową fasadą pochodzącą z roku 1913 i apteką działającą tu nieprzerwanie od roku 1716. Do najpiękniejszych obiektów na rynku należy renesansowy budynek tzw. Starej Poczty z roku 1563 z dwiema arkadami. Mieści się tu obecnie Miejski Ośrodek Kultury.

Nowy Jiczyn słynie z ponad dwustuletniej tradycji produkcji kapeluszy.

W tutejszym pałacu Żerotinów mieści się Muzeum Kapeluszy z jedną z największych kolekcji na świecie. Na rynku natomiast, w tzw. Domu Laudona znajdziemy unikatową interaktywną ekspozycję poświęconą produkcji kapeluszy. Przyjrzymy się ich ręcznemu i maszynowemu formowaniu oraz zdobieniu. Następnie możemy samodzielnie przystroić kapelusz, zgodnie z własną inwencją. W ostatniej części ekspozycji – we wzorcowni – na zwiedzających czeka chyba największa atrakcja – przymierzanie nakryć głowy. Do dyspozycji jest około 300 modeli, zarówno ekstrawaganckich, jak i klasycznych. Z pewnością tutaj spędzimy najwięcej czasu.

Historię, etnografię i przyrodę regionu Beskidów poznamy odwiedzając Muzeum Beskidów w miasteczku Frýdek-Místek. Muzeum mieści się w pięknych salach tutejszego pałacu.   W trzynastu pomieszczeniach zobaczymy między innymi warsztaty rzemieślnicze, beskidzką chatę, model wioski śląskiej. Ekspozycja przyrodnicza prezentuje rozleglą kolekcję tutejszych ptaków, ssaków i ryb.

Miłośnikom motoryzacji spodobają się wspaniałe eksponaty Muzeum Tatry w Kopřivnicy. Znajdziemy tu między innymi luksusowe limuzyny z lat 30-tych XX wieku, samochody wyścigowe czy ciężarowe, na przykład pierwszy samochód ciężarowy z drewnianym nadwoziem.

Źródło: www.beskydyportal.cz , www.mestoklobouku.cz