Nadwyżka Norwegii w handlu z zagranicą w czerwcu br. spadła o 43,2 procent  w stosunku do czerwca 2013. Jej wartość w czerwcu 2014 osiągnęła 17,8 mld NOK (koron norweskich) i była najniższa od 10 lat – podał Centralny Urząd Statystyczny Norwegii (SSB).

Za główną przyczynę gwałtownego spadku nadwyżki handlowej SSB uznaje  niski poziom eksportu ropy i gazu w pierwszych miesiącach letnich.

W komunikacie prasowym SSB można przeczytać, że „W czerwcu na eksport trafiło ponad 28 milionów baryłek ropy naftowej, czyli o prawie 7 milionów baryłek mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Mimo, że jest to normalny poziom w sezonie letnim, w czasie którego wykonuje się prace konserwacyjne, to jednak miesięczny wolumen nie był mniejszy niż 30 mln baryłek przez długi czas. Pomimo spadku ilościowego, wartość eksportu okazała się relatywnie wysoka ze względu na rosnące ceny ropy naftowej (684 NOK za baryłkę w czerwcu 2014, w porównaniu z 609 NOK w czerwcu ubiegłego roku) i wyniosła 19,3 miliarda NOK, co stanowi o około 2 mld NOK mniej niż w czerwcu 2013 roku .”

W czerwcu spadł również wywóz z Norwegii kontynentalnej. Eksport kontynentalny spadł o 6,7 procent  w stosunku do czerwca ubiegłego roku do 30,2 mld NOK.
Jednocześnie poziom całkowity importu wzrósł w czerwcu o 7,4 procent, do ponad 45 mld NOK, co wraz ze spadkiem eksportu w tym miesiącu doprowadziło do nadwyżki handlowej na poziomie najniższym od dziesięciu lat.

Źródło: Norweski Urząd Statystyczny/www.ssb.no/en/