Koszty leczenia urazów doznanych na nartach za granicą, np. złamania rąk czy nóg, mogą przekroczyć nawet 267 000 zł. Przed tak dużymi wydatkami uchronić może ubezpieczenie narciarskie. Jego średnia cena wynosi od 6 zł do 9 zł za dzień ochrony. 

Eksperci serwisu rankomat.pl przygotowali e-book prezentujący m.in., jakich kontuzji najczęściej doznają polscy narciarze oraz gdzie i kiedy za granicą dochodzi do wypadków z ich udziałem. W raporcie znajdują się także wyjaśnienia, dlaczego koszty leczenia urazów za granicą są tak wysokie oraz jak można ich uniknąć. 

 

Jakich urazów najczęściej doznają narciarze?

55% kontuzji narciarskich dotyczy nóg – 35% kolan, 20% kostek i stóp. Rzadziej na stokach dochodzi do urazów ramion i barków (17%), rąk (7%) oraz pleców (6%). Dzięki wzrostowi popularności jazdy w kaskach, obrażenia głowy są natomiast skutkiem tylko 5% wypadków narciarskich.

 

Polscy narciarze najczęściej doznają kontuzji we Włoszech (36%) oraz w Austrii (21%). Do wypadków rzadziej dochodzi we Francji (8%), w Czechach (5%) i na Słowacji (4%). Kontuzje najczęściej zdarzają się drugiego dnia wyjazdu (12,24%), a najrzadziej w czasie 11 dnia (0,76%).

 

Koszty leczenia narciarzy za granicą?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne, co oznacza, że leczenie za granicą w razie wypadku może być bardzo kosztowne. Doba pobytu w szpitalu najwięcej kosztuje w Norwegii (4793 zł). W innych popularnych wśród narciarzy kurortach również nie jest tanio.  W Szwajcarii za dobę pobytu należy zapłacić  3151 zł, w Austrii 2327 zł, w Niemczech 2061 zł, we Francji 2037 zł, a  we Włoszech 1737 zł.

 

Zakup ubezpieczenia przed wyjazdem na narty to podstawa

– Transport medyczny do Polski z Austrii czy Włoch może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc wybierając ubezpieczenie turystyczne, szczególną uwagę zwrócić na wysokość sum gwarantowanych. Na terenie Europy powinna ona pokrywać koszty leczenia w wysokości co najmniej 30 000 euro, a ratownictwa przynajmniej do kwoty 5 000 euro – mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl.

 

W przypadku jazdy na nartach, polisa powinna pokrywać nie tylko koszty leczenia, ale także ratownictwa górskiego czy transportu medycznego. Tego typu świadczenia mogą bowiem sięgać nawet setek tysięcy złotych. Ceny polis na wyjazd narciarski wahają się natomiast od 6 zł do 9 zł. Zdecydowanie najtaniej jest w Czechach (6,16 zł za dzień) i na Słowacji (6,36 zł). Nieco drożej we Włoszech (7,27 zł) i w Austrii (7,29 zł). Najwięcej za ubezpieczenie trzeba zapłacić we Francji (7,89 zł) i w Szwajcarii (8,35 zł).