Sposobów na spędzenie zimowego urlopu może być bardzo wiele. Od aktywnego narciarstwa, przez wędrówki po zaśnieżonych górach, po nocne przejażdżki konne czy spacery z pochodniami. To właśnie teraz jest najlepszy moment by wybrać jedną z ponad 1600 farm agroturystycznych spod znaku Roter Hahn w Południowym Tyrolu na bazę zimowego wypoczynku

 

W styczniu, gdy przyroda pogrążona jest w zimowym śnie, gdy w domach Południowego Tyrolu nastaje spokój po dość ożywionym sezonie bożonarodzeniowym, właściciele gospodarstw agroturystycznych mają znacznie więcej czasu, który mogą poświęcić nam m.in. na odkrywanie uroków tego regionu, miejsc, w które rzadko docierają turyści, na pokazanie nam swoich codziennych zwyczajów i wreszcie na wspólne majsterkowanie i biesiadowanie przy stołach zapełnionych tyrolskimi przysmakami.

 

Największą zaletą tutejszych farm agroturystycznych jest ich liczba i różnorodność. Niezależnie od tego czy szukamy lokalizacji na uboczu czy też w pobliżu miasta, z nowoczesnym wystrojem, czy w stylu rustykalnym, czy ma to być rodzinny urlop czy samotny wypad na narty, wśród ponad 1600 gospodarstw każdy z nas znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. Najważniejsze cechy kwater to rodzinna atmosfera, własne produkty oraz wiedza i doświadczenie, którymi gospodarze dzielą się chętnie z gośćmi.

 

To idealne miejsca zarówno dla zapalonych narciarzy, ale również dla tych co preferują wędrówki, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, a nawet tych niezdecydowanych. W bogatej ofercie regionu znajdziemy wiele rozmaitych i niecodziennych możliwości czerpania z zimowej aury jak np. snowkiting czyli surfowanie na nartach z użyciem latawca jako napędu. Ten nowy sport ściąga w okolice Rittner Horn na hali Seiser i nad jezioro Reschen w Vinschgau wielu amatorów. Jeśli chcemy zamieszkać w okolicy wystarczy zajrzeć do okolicznych farm:gospodarstwa w Ritten igospodarstwa na hali Seiser. Jedną z najciekawszych imprez dla amatorów tego sportu jest International Snowkite Open i Mistrzostwa Włoch 2018, które odbędą się w Lake Resia / Reschen w Górnej Val Venosta w lutym, w tym w dyscyplinach Freestyle i Race. Freestyliarze będą bawić widzów swoimi wspaniałymi skokami, zaś zawodnicy snowkite będą konkurować z latawcami i latawcami kaskaderskimi na zamarzniętym jeziorze o długości 6 km, osiągając prędkość maksymalną do 100 km / h.

 

Z kolei miłośnicy curlingu i curlingu bawarskiego (uproszczona wersja tego sportu, w której wykorzystywane są krążki z pionowymi uchwytami) najchętniej wybierają się nad jezioro Antholzer i nad jezioro Toblacher, żeby tam uprawiać swój ulubiony sport. Warto wtedy wybraćgospodarstwa w Antholz lubgospodarstwa w dolinie Hochpuster.

 

Jeśli natomiast wolimy jazdę na łyżwach, dobrze nadaje się do tego jezioro Reschen w Vinschgau (znane z zatopionej wieży) i jezioro Durnholzer w dolinie Sarn (jednej z najbardziej tradycyjnych dolin Południowego Tyrolu). By zamieszkać blisko tych miejsc powinniśmy wybraćgospodarstwa w Graun nad jeziorem Reschenlub gospodarstwa w dolinie Sarn.

 

W górskiej wiosce Rabenstein w dolinie Passeier co roku powstaje jedna z największych w Europie sztucznych instalacji do wspinaczki po lodzie. Najbliżej Rabenstein znajdują sięgospodarstwa w dolinie Passeier. Kto chciałby odpoczywać w spokojniejszym tempie, może odkrywaćzimowe krajobrazy Południowego Tyrolupodczas wędrówek po całym regionie, na przykład na haliVillanderer czy w dolinie Vilnösser, nahalach Rodenecker i Lüsner, a także wdolinie Ultenznanej z naturalnej, nienaruszonej przyrody.

 

Miłośnicy nart i rozrywki na śniegu znajdą wiele możliwości, aby po prostu cieszyć się z zimowej aury i swoich ulubionych sportów. Od stycznia do końca marca 2018 r. odbędzie się ponad 1000 imprez w Południowym Tyrolu nawiązujących do popularnych tutaj aktywności, takich jak wieczorne imprezy narciarskie, wędrówki z pochodniami, narty safari, tobogganing, czyli zjazdy na lekkich saneczkach w świetle księżyca, czy coraz bardziej popularny (również na polskich stokach) snowtubing (także nocą, na przykład w Olang). To bezpieczna odmiana jazdy na oponach. Na szczyt wywozi oponę specjalny wyciąg. Później już tylko przygotowanie i można ruszać. Szybko osiąga się zawrotne tempo i pędzi w dół. Skoki na bok, wstrząsy – dlatego do mety ciężko dotrzeć w normalniej pozycji. I właśnie o to chodzi w snowtubingu: musi być wesoło.

 

Oto kilka przykładów zimowych imprez w Południowym Tyrolu:

 

Puchar Świata w Biathlonie w Antholz 18.01. – 21.01.2018

Narciarstwo biegowe dla amatorów w Toblach – Cortina 03.02. – 04.02.2018

Maraton narciarski Gsieser Tal Lauf w Gsies 17.02. – 18.02.2018

 

Więcej informacji o wymienionych atrakcjach można znaleźć pod adresem: https://www.roterhahn.pl/pl/zimowy-urlop-w-poludniowym-tyrolu/