Polski Związek Alpinizmu i PZU wprowadzają nowe ubezpieczenie dla alpinistów oraz pasjonatów gór i sportów górskich.

Polski Związek Alpinizmu (PZA) we współpracy z PZU wprowadza nowe ubezpieczenie „Bezpieczny powrót” skierowane do alpinistów oraz wszystkich pasjonatów gór i sportów górskich. Polisa zapewnia spokojny wyjazd w góry i na wyprawę, indywidualny i rodzinny. Ubezpieczenie obowiązuje na całym świecie do wysokości 6 tys. m n.p.m.

Dzięki ofercie, zarówno amatorzy, turyści, jak i zawodnicy otrzymają pełen zakres pomocy, zapewniany przez polską firmę ubezpieczeniową i obsługiwany w języku polskim. Poza wersją indywidualną istnieje możliwość zakupienia ubezpieczenia dla rodziny (do 5 osób). Ubezpieczenie można wykupić w łatwy sposób i bez zbędnych formalności przez stronę www.pza.org.pl.

Produkt został opracowany przez PZU wspólnie z PZA na potrzeby członków klubów zrzeszonych w Związku, ale mogą z niego skorzystać także osoby niezrzeszone, uprawiające:

    wspinaczkę skalną,
    wspinaczkę wysokogórską,
    alpinizm jaskiniowy,
    narciarze trasowi i wysokogórscy,
    osoby uprawiające zjazdy ekstremalne, freestyle, freeride, skoki i ewolucje,
    narciarze i snowboardziści jeżdżący również poza oznakowanymi trasami.
    turyści górscy,
    osoby uprawiające trekking.

Skierowany jest także do osób uprawiających:  airboarding, snake gliss, snowkite, snowtrikke, snowblades, supershorties, boardercross, snowscooting czy icesurfing, kolarstwo górskie i downhill.

Ubezpieczenie „Bezpieczny powrót”  cechują wysokie sumy ubezpieczenia i brak limitu kosztów transportu do Polski:

    100 000 złdla akcji ratunkowej (w tym akcji z użyciem helikoptera),
    250 000 zł dla kosztów leczenia z limitem dla kosztów ambulatoryjnych 2000 EUR,       (nie ma konieczności używania dodatkowo Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego),
    500 000 zł dla odpowiedzialności cywilnej za szkody na osobie (np. gdy ubezpieczony na trasie wpadnie na innego zawodnika),
    100 000 zł dla odpowiedzialności cywilnej za szkody w mieniu (np. uszkodzenie roweru innego zawodnika, uszkodzenie sprzętu drugiego uczestnika wyprawy),
    20 000 zł dla pomocy prawnej,
    2 000 zł dla ubezpieczenia bagażu.

Ochrona ubezpieczeniowa działa także na terytorium Polski od momentu rozpoczęcia podróży. Dodatkowo można poszerzyć ubezpieczenie, np. o koszty leczenia związane z zaostrzeniem lub powikłaniami choroby przewlekłej, ryzyka wynikającego z aktów terroryzmu, działań wojennych lub stanu wyjątkowego. Istnieje też możliwość przedłużenia ochrony nawet do 16 tygodni.

– PZU od wielu lat wspiera m.in. TOPR i GOPR oraz angażuje się w inicjatywy propagujące bezpieczeństwo w górach – podkreśla Katarzyna Bem, dyrektor biura zarządzania produktami w PZU SA. – Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy na czym polega specyfika zarówno produktów turystycznych, jak i sportowych. Mamy również niezbędną wiedzę, doświadczenie i skalę działania do zapewnienia najwyższej jakości obsługi ubezpieczeń nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dzięki współpracy z PZA udało nam się stworzyć produkt dostosowany do potrzeb „ludzi gór” w Polsce, zarówno amatorów, jak i profesjonalnych zawodników. Zarówno cena, jak i zakres ubezpieczenia powoduje, że jest to najbardziej konkurencyjna oferta na rynku.

– Cieszę się, że wreszcie w Polsce mamy ubezpieczenie, które zapewnia nam komfort podczas działalności w górach – zaznacza Janusz Onyszkiewicz, himalaista, taternik jaskiniowy, prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

– Istotną zaletą ubezpieczenia jest szybka ścieżka zawarcia polisy. Cały proces odbywa się przez internet, więc można to zrobić w dowolnym czasie i miejscu na świecie. Wystarczy wypełnić wniosek online, aby zostać objętym ochroną ubezpieczenia. Ubezpieczony natychmiast otrzyma elektroniczne potwierdzenie zawarcia polisy – podkreśla Mirosław Bubnowski prezes zarządu iExpert.pl – firmy odpowiedzialnej za obsługę polisową ubezpieczenia.

Sekretarz generalny PZA, Marek Wierzbowski, wspinacz, taternik jaskiniowy, narciarz wysokogórski, instruktor taternictwa jaskiniowego i wspinaczki skalnej PZA, instruktor wspinaczki sportowej dodaje: – Uprawiamy sporty górskie całą rodziną, w Polsce i za granicą. W góry jeździmy rekreacyjnie, ale także na wyprawy i jako zawodnicy, w zawodach narciarskich startuje dwójka moich małych dzieci. Dobre ubezpieczenie to dla nas podstawa. Do tej pory wykupywaliśmy polisę w zagranicznej organizacji, brakowało nam tego w Polsce.

Piotr Kubicki z zarządu PZA dodaje, że oferta ubezpieczenia we współpracy z PZU powstała jako odpowiedź na sygnały, jakie płynęły do PZA ze strony środowiska alpinistycznego i miłośników sportów górskich.

Składka z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia na okres 12 miesięcy wynosi:

1) dla członka PZA – 220 zł;

2) dla członka PZA wraz z osobą bliską – 352 zł;

3) dla członka PZA wraz z osobami bliskimi, jednakże nie więcej niż 5 osób – 363 zł;

4) dla niepełnoletniego członka PZA – 110 zł.