Praga, 3.09.2014 – Północne wybrzeże Republiki Dominikańskiej to raj dla miłośników przyrody  oraz osób spragnionych przygód. Główną atrakcję regionu – rezerwat przyrody Damajagua – znaleźć można w wiecznie zielonym lesie tropikalnym niedaleko miasta Puerto Plata. Jest to unikatowy system dwudziestu siedmiu wodospadów, z których można zjeżdżać bezpośrednio do odświeżających lagun. O popularności tego miejsca już czwarty raz z rzędu świadczy rekordowa liczba odwiedzin.

„W pierwszym semestrze 2014 roku Damajagua odwiedziło 39 tys. osób, czyli 14% więcej niż w tym samym okresie w 2013 r.“ mówi Leila Budecker, dyrektor Narodowego Urzędu Turystyki Republiki Dominikańskiej. I dodaje: „Chodzi o naprawdę nietypowe przeżycie. Damajagua leży niedaleko Puerto Plata, a administratorzy ciągle wyznaczają nowe ścieżki i ulepszają zaplecze turystyczne. Portal TripAdvisor nagrodził rezerwat Certyfikatem Jakości 2014, który świadczy o zadowoleniu odwiedzających“.
Rezerwat leży 10 km od Puerto Plata i jest uważany za jedną z największych atrakcji regionu. Damajagua to rów tektoniczny, w którym woda wyżłobiła siedmiokilometrowy kanion z wodospadami. W sumie 27 kaskad spada aż z wysokości 11 m do naturalnych jeziorek o głębokości ok. siedmiu metrów.
Wizyta w rezerwacie jest możliwe tylko w obecności doświadczonego przewodnika. Przygoda zaczyna się w momencie, kiedy dojdziecie do ostatniego wodospadu, skąd rozciąga się przepiękny widok na las deszczowy i okoliczne góry. Czeka tu na was przepływanie przejrzystą rzeką, ekscytujące skoki do wody i pływanie pod ścianami wody. Na bardziej stromych odcinkach pomogą wam przewodnicy, którzy także wytłumaczą, jak ześlizgiwać się z wodospadu jak po zjeżdżalni. Wstęp do rezerwatu kosztuje po przeliczeniu 21 zł. Wycieczka zorganizowana z biura podróży obejmuje przewodnika, wypożyczenie kasku i kamizelki ratunkowej, dojazd tam i z powrotem, jedzenie. Wycieczka odpowiednia dla osób umiejących pływać w wieku od 12 lat.

Rezerwat przyrody Damajagua to nie tylko szaleństwa w wodzie. Można także podziwiać wiele pierwotnych gatunków drzew i krzewów, które rosną tylko tutaj, a także rzadkie gatunki endemicznych ptaków, płazów, gadów, ryb, skorupiaków czy owadów. O ile chcecie uniknąć tłumów turystów, najlepiej przyjechać przed południem. Park jest otwarty codziennie od 8.30 do 16.00.
Północne wybrzeże Republiki Dominikańskiej oferuje wyjątkowe warunki do uprawiania sportów wodnych. Na plaży Cabarete, tzw. „Metropolii Kiteboardingu“, co roku w lipcu odbywają się mistrzostwa w sportach ekstremalnych. Ulubione formy aktywności to nurkowanie, trekking czy jazda na rowerze górskim. Jeśli interesuje was historia i zabytki z epoki kolonialnej i wiktoriańskiej, powinniście odwiedzić Puerto Plata.
Zakwaterowanie na północy jest zwykle tańsze niż w innych regionach. Luksusowy hotel all-inclusive dla dwóch osób kosztuje ok. 100 USD. Zakwaterowanie bez wyżywienia w okolicach Puerto Plata kosztuje ok. 15 USD.

 

O Republice Dominikańskiej:
Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim gdzie mówi się po hiszpańsku, a gdzie podziwiać można różnorodny krajobraz. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana ma pięć regionów turystycznych: Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio i Punta Cana.