Rodziny, ludzie biznesu i preferujący aktywny wypoczynek, znajdą w Słowenii wiele atrakcji. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą upajać się ciszą gór. Alpiniści, narciarze, kolarze, kajakarze, amatorzy łodzi, wędkarze, myśliwi, golfiści, miłośnicy jeździectwa i inni, mogą oddawać się swoim pasjom w różnorodnej scenerii.
Wiele słoweńskich dań wywodzi się z trzech kultur – panońskiej, alpejskiej oraz śródziemnomorskiej. Potrawy według najstarszych przepisów przyrządzane są z mąki i kaszy. Najbardziej znane są świąteczne chleby, formowane w kształcie warkoczy, roladki podobne trochę do polskich pierogów – štruklji , które Słoweńcy przyrządzają na 70 różnych sposobów – stosując słodkie, mięsne lub warzywne nadzienie oraz kluski žganci. Prawdziwym słoweńskim specjałem jest potica, podobna do polskiej strucli, nadziewana różnorodnymi nadzieniami.
Nasz kraj słynie z uprawy winorośli. W Słowenii można wyróżnić trzy regiony produkcji wina: Primorska, Posavje i Podravje. Każdy z 14 regionów winiarskich ma własne charakterystyczne tradycje. Region Primorje słynie z oryginalnych czerwonych i białych win, z Posavje pochodzi słoweńska specjalność – Cviček, a z regionu Podravje – Renski Rizling, Sauvignon, Rulandec, doskonałe wino Traminec oraz wino musujące Penina.
Wyjątkowe położenie kraju, jego urozmaicone krajobrazy, niezliczone możliwości aktywnego spędzania wakacji oraz wyśmienita kuchnia i wina – oto wartości, którymi mogą pochwalić się mili, serdeczni, weseli i życzliwi Słoweńcy. Tożsamość Słoweńców kształtowała się wraz z językiem słoweńskim, używanym jedynie przez dwa miliony ludzi, który zachował swoje cechy odrębne również dzięki intensywnemu rozwojowi kultury. Dla Słoweńców niezwykle ważne są szczere kontakty międzyludzkie. Są również gościnni i z przyjemnością odkrywają przed gośćmi uroki tego niezwykłego zakątka świata.
SŁONECZNE ALPY
Znaczna część słoweńskich Alp znajduje się w granicach Parku Narodowego Triglav. Sławny Bled usytuowany jest na skraju tego parku. Miasto, posiadające liczne atrakcje, salę konferencyjną, kasyno i pole golfowe, uważane jest za prawdziwy raj turystów.
Bohinj stanowi punkt początkowy licznych szlaków górskich. Jeziora Bohinj i Bohinjska Bistrica stanowią raj dla miłośników wypoczynku nad wodą. W najbliższej okolicy znajdują się trasy zjazdowe, szlaki dla narciarzy biegowych oraz doskonałe warunki dla: kolarstwa górskiego, paralotniarstwa, wspinaczki, itp. Kranjska Gora, swoim wyjątkowym ukształtowaniem, stwarza możliwości rekreacji oraz uprawiania sportu na wolnym powietrzu zarówno latem, jak i zimą. W pobliskiej Planicy, w cieniu gór o wysokości dwóch tysięcy metrów npm, każdego roku rywalizują najlepsi skoczkowie świata. Miasta doliny Soča, doliny szmaragdowej rzeki, przyciągają zarówno tych, którzy cenią sobie spokój, jak też tych, którzy pragną poczuć przypływ adrenaliny. Można tam uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne. Jest to także odpowiednia okolica dla fanów paralotniarstwa, lotniarstwa oraz kolarstwa.
ZIELONE WYBRZEŻE
Wybrzeże słoweńskie ma długość 46,6 kilometrów. Miasta Piran, Izola i Koper, zlokalizowane na wybrzeżu, przyciągają turystów średniowieczną architekturą. Koper, ze swoim zabytkowym centrum, jest uważany za jedno z najbardziej malowniczych miejsc północnej części Półwyspu Istria. Nadmorska Izola słynie ze swoich bogatych tradycji rybackich. Aktywność turystyczna w głównej mierze koncentruje się we wschodniej części, w zatoce Simonov zaliv, gdzie usytuowane są kurorty nadmorskie, baseny, hotele i restauracje. Cały Piran, wraz ze starym portem, jest objęty ochroną jako dziedzictwo kultury i zabytek historyczny. Miasto zachowało swój średniowieczny wygląd – wąskie uliczki, małe domy wznoszące się stopniowo od nabrzeża do wzgórz – nadają całej okolicy typowo śródziemnomorski charakter. Portorož, miasto mogące pochwalić się najstarszą tradycją turystyczną w Słowenii, oferuje komfortowe hotele, nowoczesne baseny, restauracje oraz organizację imprez. Jest popularnym centrum konferencyjnym.
TAJEMNICZY KRAS
Skały wapienne i woda są sprawiają, iż Kras ma dwa oblicza – jedno widoczne na powierzchni ziemi, drugie pod nią. Na powierzchni można oglądać: leje krasowe, wyżłobienia, źródła, okna krasowe i polje (Planinsko, Cerkniško Polje). Pod ziemią natomiast, znajdują się liczne kotły eworsyjne i jaskinie krasowe. Słoweński Kras jest uznawany za najpiękniejszy podziemny zakątek naszej planety. Na Słowenii znajduje się ponad tysiąc jaskiń krasowych oraz kotłów eworsyjnych, przy czym dla turystów jest dostępne tylko 20 jaskiń, wyrzeźbionych w skałach wapiennych przez cofające się wody krasowe. Najczęściej odwiedzane to Jaskinie Postojna i Škocjan (wpisane od roku 1986 na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO), Pivka, Jaskinia Črna jama, Jaskinia Križna jama, Vilenica itp. Ze słoweńskiego Krasu pochodzą także szlachetne konie Lipizzaner. Kolebką rasy Lipizzaner jest stadnina w Lipicy, gdzie była ona udoskonalana przez ponad cztery stulecia. Dzisiaj, wraz ze Szkołą Jeździectwa, stanowi ona centrum rekreacyjno-turystyczne, znane jako centrum międzynarodowych imprez hippicznych.
TĘTNIĄCA ŻYCIEM LUBLANA
Lublana z swoimi 276 000 mieszkańców, jest uważana za miasto odpowiednie dla każdego. Mimo że zalicza się ona do europejskich miast średniej wielkości, zachowała życzliwą atmosferę małego miasteczka, połączoną z wszystkimi cechami metropolii.
Tutaj, w miejscu, w którym kultura wschodu spotyka się z kulturą zachodu, stare żyje w harmonii z nowym. Lublana jest miastem kultury, wielu teatrów, muzeów i galerii, może pochwalić się także jedną z najstarszych akademii muzycznych na świecie. Jest miastem i przeróżnych wydarzeń kulturalnych, centrum naukowym i uniwersyteckim oraz miejscem wielu spotkań biznesowych. W cieplejszych miesiącach roku liczne kafejki i restauracje wychodzą na ulice, na wybrzeża Lublanicy i place w centrum miasta. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu, Lublana stanowi doskonały punkt startowy, z którego można rozpocząć odkrywanie zróżnicowanego krajobrazu i uroków Słowenii.
POGODNE POHORJE
Pohorje zajmuje obszar około 1000 km2 i jest pokryte lasem iglastym. W jednej jego części powstały kurorty narciarskie (Areh, Rogla, Kope), w innej zaś znajdują się liczne szlaki dla wędrówek pieszych, rowerowych oraz konnych. Pohorje jest także chętnie odwiedzane przez miłośników paralotniarstwa, lotniarstwa, baloniarstwa, oraz tych, których pasją jest odkrywanie prastarych puszcz i czystych wód.
Maribor, z populacją poniżej 115 000 mieszkańców, jest uważany za drugie najważniejsze miasto Słowenii. Szczyci się on najstarszą winoroślą świata, uprawianą na brzegach rzeki Drava od przeszło czterech stuleci. Nad rzeką Drava znajduje się malowniczy Lent, znany z wielokulturowego festiwalu Lent. Rozległe winnice, ciągnące się od skraju miasta poprzez wzgórza Mariboru, są poprzecinane ponad 50 kilometrami dróg. Drogi te prowadzą do sklepów i gospodarstw agroturystycznych. Dzięki Centrum Kongresowemu Habakuk, Maribor staje się ważnym ośrodkiem kongresowym Słowenii.
źródło: http://www.slovenia.info/en/Odkryj-S%C5%82oweni%C4%99.htm?pol_destinacija=0&lng=2