Nowoczesne ośrodki narciarskie, uzdrowiska i centra wellness zachęcają do odwiedzenia Kraju Ołomunieckiego.

Region Ołomuniecki oferuje wyjątkowe połączenie górskiej przyrody Jesioników z nowoczesnymi ośrodkami narciarskimi i niezwykle urozmaiconą ofertą uzdrowisk i centrów wellness, dokąd turyści przyjeżdżają w poszukiwaniu odpoczynku i unikatowych zabiegów.

 

W Kraju Ołomunieckim leży pogórze Jesioników, które dzięki znakomitym warunkom śniegowym i licznym ośrodkom narciarskim przyciąga zimą miłośników narciarstwa zjazdowego. Dobre warunki znajdą tutaj rodziny z dziećmi, a także początkujący i zaawansowani narciarze i snowboardziści. Osoby, które odwiedzą góry w tym sezonie, ucieszą się z nowych tras zjazdowych, wyciągów i gęstej sieci regularnie utrzymywanych tras dla narciarzy biegowych.

Trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności narciarze znajdą w nowoczesnym ośrodku narciarskim w Koutach nad Desnou. Nowością tegorocznego sezonu jest niebieska, licząca ponad trzy kilometry trasa zjazdowa przeznaczona przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Ośrodek oferuje ponadto sześciokrzesełkową kolejkę linową, trasy zjazdowe o łącznej długości 11,5 km i dwie strefy freeride, gdzie coś dla siebie znajdą zwolennicy stylu freeride i snowboardziści.

Tereny o różnym stopniu trudności mają do wyboru narciarze w ośrodku położonym na przełęczy Červenohorské sedlo, oferującym wygodne zaplecze i możliwości noclegowe. W tym sezonie gości ucieszy rozszerzenie oferty o nowy park dla dzieci. Červenohorské sedlo jest też idealnym punktem wypadowym na trasy dla narciarzy biegowych. Dziesiątki kilometrów utrzymywanych narciarskich tras biegowych przygotowano również w okolicy Paprsku, we wspaniałym otoczeniu Gór Rychlebskich. Znajdziemy tu najdłuższy i największy snowpark na Morawach oraz szkółkę narciarską.

Rodziny z dziećmi mogą się wybrać także do ośrodka narciarskiego Kraličák z wyciągami i trasami zjazdowymi dla wszystkich kategorii narciarzy i snowboardzistów. Narciarze biegowi będą mogli tutaj poszaleć na sportowych trasach okrężnych lub na popularnej Jesenickiej Magistrali. Znakomite warunki dla narciarzy, zaplecze i usługi na wysokim poziomie oferują też inne ośrodki narciarskie – Přemyslov, Petříkov, Ramzová lub Ostružná.

Turyści przyjeżdżający w Jesioniki w miesiącach zimowych coraz częściej łączą sport z relaksem. A oferta uzdrowisk czy ośrodków wellness jest naprawdę bardzo urozmaicona. Najstarsze wodolecznicze uzdrowisko na świecie, Uzdrowisko Priessnitz, znajdziemy w Jeseníku. Goście mogą tu nie tylko poddać się unikatowym zabiegom, ale także skorzystać z jedynego, zbudowanego w uzdrowisku, lodowiska w Republice Czeskiej, wybrać się na przejażdżkę z psim zaprzęgiem, wycieczkę na rakietach śnieżnych albo przejechać się na skuterze. W pobliżu znajduje się stok narciarski, a w okolicy wiele utrzymywanych tras dla narciarzy biegowych.

Dużą popularnością cieszy się uzdrowisko termalne z wieloletnią tradycją w Velkich Losinach. Tutejsze źródła siarkowe z wodą o temperaturze 36 °C służą do kąpieli leczniczych i zabiegów relaksacyjnych, na gości czeka wyborna kuchnia i komfortowe zakwaterowanie. Na wypoczynek turyści mogą się też wybrać do któregoś z tutejszych centrów wellness usytuowanych wśród wspaniałej górskiej przyrody, oferujących różnorodne usługi i pobyty relaksacyjne.

Odwiedzając Kraj Ołomuniecki, turyści nie powinni też zapominać o niezwykłych zabytkach i ciekawych kolekcjach muzealnych. Najwięcej jest ich w stolicy regionu Ołomuńcu, gdzie znajdziemy zabytek UNESCO – Kolumnę Trójcy Przenajświętszej, barokowe fontanny, katedrę świętego Wacława z mauzoleum biskupów, Muzeum Archidiecezjalne z bogatymi kolekcjami i jedyną w Europie Środkowej siedzibę urzędującego biskupa, dostępną dla publiczności – Pałac Arcybiskupi. Niepowtarzalną świąteczną atmosferę poczujemy na targach bożonarodzeniowych w Ołomuńcu, gdzie nie brakuje tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, wybornych specjałów kulinarnych i słynnego ponczu. Do 22 grudnia w Ołomuńcu można także skorzystać ze specjalnej oferty trzydniowych pobytów adwentowych.

 

Więcej informacji o ofercie turystycznej w Kraju Ołomunieckim znajdą Państwo na www.ok-tourism.cz.