To już ostatnie w tym roku spotkanie miłośników muzyki organowej, organizowane w ramach cyklu koncertów „Bliżej Bacha”. Finał popularnego w Gdańsku cyklu zakończy się występem postaci wybitnej.

To jedyna okazja, by wysłucha, jak gra organista o światowej sławie, profesor Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, niezastąpiony Ludger Lohmann. Podczas koncertu usłyszeć będzie można dzieła przedstawicieli baroku i romantyzmu, którzy wywierali na siebie spory wpływ. Zapraszamy do Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku już 27 maja o godzinie 20. Dzięki Prezydentowi Miasta Gdańska, Panu Pawłowi Adamowiczowi, wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Koncert będzie doskonałą okazją do wykazania wzajemnych relacji między ważnymi kompozytorami muzyki klasycznej. Inspirowanie się muzyków twórczością innych wybitnych artystów doprowadziło do powstania znakomitych dzieł, stanowiących ważną część w historii muzyki klasycznje.

Wieczór rozpocznie się od porównania artystycznego dorobku Bacha ojca oraz Bacha syna. Ten drugi jest przez wielu historyków muzyki uznawany jako typowy przedstawiciel stylu galant, jednak osiągnięcia kompozytorskie każą go umiejscowić bliżej nadchodzącej epoki klasycyzmu. Utwory Carla Philippa Emanuela uznawane są za pomost pomiędzy barokową twórczością jego ojca, a przedstawicielem klasycyzmu Josephem Haydnem. Twórczość Filipa Emanuela opiera się na dziełach fortepianowych. Jego sonaty wskazują, że muzykowi zależało na czymś więcej niż tylko uprzyjemnianiu życia słuchaczom. Choć pełne uroku, delikatności i wdzięku, utwory te były jednak trudne, stanowiły wynik twórczego zmagania się kompozytora z wypracowaną w tych czasach formą sonatową.

Na postać Jana Sebastiana Bacha duży wpływ wywarła twórczość Dietericha Buxtehue. Bach który w roku 1705 przybył do Lubeki specjalnie w celu wysłuchania muzyki Buxtehudego. Dietrich Buxtehude komponował głównie muzykę organową i kościelną muzykę wokalną, co miało związek z jego pracą organisty. Sławę zapewniły mu wśród współczesnych przede wszystkim Preludia. Passacaglia d-moll BuxWV 161 jest jedną z jego najważniejszych prac i prawdopodobnie stanowiła inspirację dla Bacha przy tworzeniu kompozycji Passacaglia i Fuga C-moll.

Bach był natomiast inspiracją dla wybitnego niemieckiego kompozytora, Felixa Mendelssohna-Bartholdego. Obaj muzycy sporo zawdzięczają sobie nawzajem, gdyż dzięki Mendelssohnowi muzyka Bacha powróciła na sceny koncertowe, ponieważ do tego czasu pozostawała ona praktycznie nieznana szerszej publiczności. Wielkim sukcesem stało się wykonanie w 1829 pod kierunkiem Mendelssohna Pasji według św. Mateusza Bacha; było to pierwsze wykonanie tego utworu od śmierci kompozytora. Na koncercie 23 maja w Bazylice św. Mikołaja melomani usłyszą Ostinato C-moll.

Ostatnim z muzyków, którego utwór w wykonaniu Ludgera Lohmanna usłyszymy, jest Franciszek Liszt. Ten węgierski kompozytor i pianista dokonał własnej interpretacji dzieła Jana Sebastiana Bacha, kościelnej kantaty Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen.

Bilety na pozostałe wydarzenia PFB dostępne są w systemie sprzedaży on-line: www.filharmonia.gda.pl, przez platformę sprzedażową www.bilety24.pl oraz przez aplikacje mobilną na smartfonach. Szczegóły na: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB (bilety@filharmonia.gda.pl, 58 320 62 62 lub 58 323 83 62).

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska