Wyszukiwarka KAYAK.pl wybiera najlepsze miasta na podróż w pojedynkę.

 

-As-Suwajra (Essaouira) w Maroku to miasto, w którym turyści podróżujący w pojedynkę zaoszczędzą najwięcej, wybierając pojedynczy pokój zamiast dwuosobowego.

 

-W Edynburgu, Amsterdamie czy Warszawie lepiej zatrzymać się w dwuosobowym pokoju, nawet podróżując samemu. Oszczędność może sięgnąć nawet do 22% średniej ceny za noc.  

 

Serwis podpowiada jak przygotować się do samodzielnej podróży, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Podróżowanie w pojedynkę jest uznawane za jeden z najważniejszych trendów turystycznych na 2018 rok, a liczba osób rozważających podobny wyjazd zdaje się rosnąć z roku na rok. Nic więc dziwnego, że wyszukiwanie haseł takich jak „najlepsze kierunki na podróż solo”, „najlepsze miejsca dla kobiet na podróż solo” czy „najlepsze kraje na podróż solo” wzrosło w ostatnim roku o 50-80%*. Nadchodzący Dzień Singla może być dobrą okazją – nie tylko dla osób, które nie są w stałym związku – aby zaplanować samodzielny wypad. Żeby zachęcić Polaków do takiego kroku, KAYAK.pl przygotował listę najlepszych kierunków na podróż solo wraz z użytecznymi wskazówkami jak czuć się pewnie na wyjeździe.

 

Jak zacząć planowanie?

 

Pierwszym krokiem podczas planowania samodzielnego wyjazdu powinna być odpowiedź na pytanie: „na ile pewnie czuję się w podróży?”. Bliższe kierunki – jak łatwo dostępne lub już wcześniej odwiedzone miasta w Europie lub w kraju – będą dobrą opcją dla początkujących podróżników. Z kolei osoby z większym doświadczeniem mogą śmiało rozważyć odleglejsze miejsca na mapie. W obu przypadkach bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie – sprawdzenie przed podróżą sposobów na dotarcie z lotniska do miasta i opcji transportu miejskiego, aby bez problemu trafić do hotelu. Należy pamiętać też o przygotowaniu lokalnej waluty, zapewnieniu dostępu do Internetu za granicą oraz wykupieniu specjalistycznego ubezpieczenia podróżnego, najlepiej z tzw. opcją assistance, czyli możliwością uzyskania wsparcia na miejscu. Warto również zebrać wszystkie informacje dotyczące trasy. Aplikacja mobilna KAYAK Trips pozwala na zebranie wszystkich rezerwacji w jednym miejscu. Dzięki temu informuje o zbliżającym się czasie odprawy, godzinie odlotu czy nawet numerach bramek i pasów odbioru bagażu, co może być szczególnie przydatne na nieznanym lotnisku.

 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo w odwiedzanym miejscu. Warto poświęcić czas na poznanie rekomendowanych sposobów poruszania się po mieście czy rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę podczas wyjazdu. Przed każdą samodzielną podróżą należy zawiadomić bliskich o planowanej trasie, a najlepiej zarejestrować się również w specjalnych aplikacjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych: iPolak oraz Odyseusz.

 

Pojedynczy czy podwójny pokój – oto jest pytanie

 

Bardzo często osoby podróżujące solo borykają się z problemem znalezienia zakwaterowania w korzystnej cenie – najczęściej muszą wręcz zatrzymać się w pokoju dwuosobowym i zapłacić równowartość ceny za dwóch gości. Dlatego KAYAK.pl sprawdził, w jakich miastach podróżując samej lub samemu, nie trzeba przepłacać za hotel. Jak wynika z analizy średnich cen w pokojach jedno- i dwuosobowych, dokonując przemyślanego wyboru zakwaterowania, można zaoszczędzić nawet do 158% ceny za noc. Największa oszczędność czeka na osoby podróżujące w pojedynkę do marokańskiej miejscowości As-Suwajra (Essaouira), gdzie średnia cena za nocleg w pokoju jednoosobowym wynosi średnio 19 zł, podczas gdy w pokoju dwuosobowym już 49 zł. Kolejnym miejscem, gdzie można znaleźć tańsze pokoje jednoosobowe, jest Bali – średnio różnica cen może wynieść tu aż do 94%. Samotni podróżni mają wiele atrakcyjnych kierunków do wyboru: od znanych europejskich miejsc jak Malta, Ibiza, Caleta de Fuste czy Albufeira, po dalsze miasta jak Male, Sapporo czy Ho Chi Minh.

 

Jednak w niektórych miastach podróżni wyjeżdżający w pojedynkę powinni wziąć pod uwagę raczej pokój dwuosobowy. W Edynburgu, Amsterdamie i Warszawie średnie ceny pojedynczych pokoi mogą być od kilkunastu do nawet 22% wyższe od cen pokoi dwuosobowych.

 

 

Porównanie średnich cen w pokojach jedno- i dwuosobowych

Lp.

Miasto

Średnia cena za noc w pokoju jednoosobowym w 3/4-gwiazdkowym hotelu

Średnia cena za noc w pokoju dwuosobowym w 3/4-gwiazdkowym hotelu

Oszczędność przy wyborze pokoju jednoosobowego podana w %

1.

As-Suwajra (Essaouira), Maroko

19 zł

49 zł

158%

2.

Denpasar (Bali), Indonezja

113 zł

219 zł

94%

3.

Agadir, Maroko

129 zł

242 zł

88%

4.

Male, Malediwy

665 zł

1202 zł

81%

5.

Luqa, Malta

129 zł

219 zł

70%

6.

Ibiza, Hiszpania

431 zł

688 zł

60%

7.

Sapporo, Japonia

272 zł

423 zł

56%

8.

Caleta de Fuste, Hiszpania

363 zł

548 zł

51%

9.

Ho Chi Minh, Wietnam

174 zł

249 zł

43%

10.

Albufeira, Portugalia

181 zł

246 zł

36%

 

 

Jak spędzić czas na miejscu bez kompana podróży?

 

Oprócz logistyki wyjazdu warto z wyprzedzeniem zaplanować choć część atrakcji na czas pobytu. Wiele miast oferuje bezpłatne oprowadzanie po centrum, co jest dobrym pomysłem na pierwszy spacer w nowym miejscu. Zależnie od zainteresowań warto sprawdzić też koszty innych aktywności, np. warsztatów kulinarnych czy zorganizowanego zwiedzania lokalnych winnic. Jak pokazuje analiza KAYAK.pl, ceny takich atrakcji mogą wahać się od kilkudziesięciu (Ho Chi Minh oferuje zajęcia w średniej cenie na poziomie 96 zł) po nawet kilkaset (na Malcie warsztaty kosztują średnio 538 zł) złotych, dlatego należy być z wyprzedzeniem przygotowanym na dodatkowe koszty.

 

Podróż solo jest też dobrą okazją, aby się zrelaksować i uciec od codziennych trosk. Sposobów jest wiele: od chwili z dobrą książką nad filiżanką kawy po pakiet w spa. KAYAK.pl przedstawia szacunkowe średnie koszty takich usług. Analiza pokazuje, że i w tym przypadku różnice cenowe mogą być spore. W  ekskluzywnych resortach na Malediwach średnie ceny za godzinny masaż wynoszą około 389 zł, podczas gdy w tańszych miastach taka sama usługa może kosztować kilka razy mniej. W As-Suwajrze (Essaouirze) i Agadirze godzinny masaż kosztuje średnio 95 zł, a w Ho Chi Minh City – 76 zł. Z danych wynika również, że ceny drobnych przyjemności jak filiżanka kawy czy obiad nie odbiegają znacznie od tych w Polsce.

 

 

Średnie ceny dodatkowych atrakcji w miastach przyjaznych dla osób podróżujących solo

No.

Miasto

Średnia cena godzinnego masażu

Średnia cena warsztatów kulinarnych dla jednej osoby

Średnia cena obiadu za osobę

Średnia cena cappuccino

1.

As-Suwajra (Essaouira), Maroko

95 zł

146 zł

6 zł

5 zł

2.

Denpasar (Bali), Indonezja

78 zł

100 zł

20 zł

6 zł

3.

Agadir, Maroko

95 zł

241 zł

13 zł

4 zł

4.

Male, Malediwy

389 zł

207 zł

16 zł

9 zł

5.

Luqa, Malta

297 zł

538 zł

39 zł

7 zł

6.

Ibiza, Hiszpania

248 zł

214 zł

39 zł

8 zł

7.

Sapporo, Japonia

305 zł

313 zł

31 zł

14 zł

8.

Caleta de Fuste, Hiszpania

253 zł

247 zł

37 zł

6 zł

9.

Ho Chi Minh City, Wietnam

76 zł

96 zł

18 zł

6 zł

10.

Albufeira, Portugalia

283 zł

312 zł

46 zł

7 zł

 

 

Vera Pershina, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl podkreśla:

 

„W KAYAK pragniemy zapewnić podróżnym łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, dzięki którym będą mogli z pewnością wyruszyć w drogę. Dlatego nasz międzynarodowy zespół nieustannie pracuje nad udoskonalaniem narzędzi i rozwiązań, które pomagają planować i organizować wyjazdy. Bacznie przyglądamy się też najnowszym trendom w turystyce – podróże solo są nam szczególnie bliskie, ponieważ pokazują prawdziwego podróżniczego ducha i odwagę, które pragniemy zaszczepić wśród podróżnych. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas wskazówki dotyczące indywidualnych wyjazdów, będą przydatnym punktem wyjścia dla tych, którzy mają w planach taką podróż”.

 

*Według Google Trends dla wyszukiwań hasła „solo travel” na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dane są aktualne dla analizy przeprowadzonej 30 stycznia 2018:

 

https://trends.google.com/trends/explore?q=solo%20travel