17 kwietnia br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował, że linie lotnicze mają obowiązek zrekompensować swoim pasażerom opóźnienia bądź odwołania lotów, które powstały wskutek strajków personelu pokładowego. Przełomowe orzeczenie dotyczy zarówno już zrealizowanych, jak i przyszłych kursów.

Do tej pory wszelkiego rodzaju strajki lotnicze uznawano za nadzwyczajne okoliczności, które zwalniały linie lotnicze z obowiązku wypłaty odszkodowań. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nawet nielegalny i nieprzewidziany strajk pracowników linii lotniczej nie stanowi zdarzenia nadzwyczajnego. Przewoźnik musi wypłacić swoim pasażerom odszkodowania w wysokości nawet do 600 euro na osobę. Decyzja ta w znacznym stopniu wzmacnia europejskie prawo pasażerskie, a linie lotnicze będą teraz musiały stawić czoła fali roszczeń, ponieważ orzeczenie dotyczy również wszystkich wcześniejszych wydarzeń. Jedynym ograniczeniem jest tylko przedawnienie sprawy, które wynosi 3 lata – mówi Christian Nielsen, Dyrektor Działu Prawnego w AirHelp.

W związku z tym, w AirHelp ponownie otworzymy tysiące zamkniętych spraw. W ciągu najbliższych dni poinformujemy wszystkich naszych klientów, których ta zmiana dotyczy. Jednakże, radzimy też innym pasażerom, którzy doświadczyli zakłóconego lotu spowodowanego strajkami lotniczymi, ubiegać się o odszkodowanie lotnicze. W AirHelp naszą misją jest walka o prawa pasażerów i pomoc w uzyskaniu rekompensaty, na którą zasługują – dodaje Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.

Prawa pasażerów lotniczych

W przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu oraz odmowy przyjęcia na pokład, pasażerowie mogą być uprawnieni do rekompensaty finansowej w wysokości od 250 do 600 euro na osobę. Prawo to obowiązuje jeśli korzystamy z linii lotniczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej, bądź rozpoczynamy lot lub kończymy go w jednym z państw unijnych. Warunkiem jest to, że przyczyna zakłóconego kursu powstała wskutek czynników, na które przewoźnik miał wpływ. Tylko nadzwyczajne okoliczności zwalniają linię lotniczą z wypłaty rekompensaty. Są to m.in. złe warunki pogodowe czy nagłe przypadki medyczne.