W 2014 roku przyjechało tam prawie 12 milionów turystów. To największa liczba zagranicznych gości od kilku lat.

Gubernator Stambułu, Vasip Şahin, ogłosił podsumowanie dotyczące turystyki w Turcji. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Ilość turystów, którzy odwiedzili dawną stolicę tego kraju wzrosła aż o 13,1% w porównaniu do roku 2013.

Ciekawym zjawiskiem jest także zmiana tendencji postrzegania Turcji, jako miejsca przeznaczonego wyłącznie do wypoczynku letniego. Wielu miłośników sportów zimowych doceniło również idealne warunki klimatyczne tureckich ośrodków narciarskich. Jest to widoczne w wynikach badań, ponieważ w okresie styczeń-listopad 2014 r. ogólna liczba odwiedzających również wzrosła o 5%.

Wzrost jest o tyle spektakularny, że miał miejsce w dość niesprzyjających warunkach ekonomicznych. Skutki globalnego kryzysu ekonomicznego z lat 2007-2008 nadal są odczuwalne w gospodarce. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, Stambuł odniósł wyjątkowy sukces w branży turystycznej.

Najwięcej osób zainteresowanych turecką kulturą przybyło z Niemiec (10,2%), Rosji (5%), Iranu (5%), Stanów Zjednoczonych (4,5%) oraz Wielkiej Brytanii (4,2%).

Źródło:http://www.kultur.gov.tr/EN,36568/number-of-arr…