Stena Line została po raz kolejny niekwestionowanym liderem przewozów pasażerskich z Polski do Szwecji. Udział Stena Line w tym segmencie rynku wzrósł do 46,2%. Po raz pierwszy przewoźnik Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona przekroczył – w jednym roku! – 500 tys. przewiezionych pasażerów i 100 tys. przewiezionych jednostek frachtowych.

Statystyki wskazują, że rynek przewozów promowych z Polski do Szwecji w roku 2013 wyhamował. Jednak przewoźnik promowy Stena Line bardzo dobrze poradził sobie w ubiegłym roku, czego dowodem są wzrosty widoczne w udziale rynkowym jak i liczbach przewozu pasażerów, samochodów osobowych i jednostek frachtowych w porównaniu z rokiem 2012. Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona przewozi obecnie niemal tylu pasażerów, co wszyscy konkurenci łącznie.

Rosnąca siła linii Gdynia-Karlskrona jest powodem do dumy. Zaproponowane w 2013 roku oferty Stena Line były przyjęte bardzo pozytywnie przez naszych klientów. Wprowadziliśmy kolejny statek na linię, dzięki czemu mogliśmy zaoferować więcej miejsca dla frachtu, co przełożyło się na niemal 20-procentowy wzrost przewozów. Wyniki z 2013 roku są nie tylko lepsze niż rok wcześniej – po raz kolejny Stena Line zyskała znaczące udziały w całym rynku. – powiedział Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska Sp. z o. o.

Rok 2013 okazał się słodko-gorzki dla rynku przewozów promowych. Z jednej strony można zaobserwować zahamowanie wzrostu, ale z drugiej strony widać, że cały rynek przewozów pasażerskich już znacznie przekracza milion pasażerów. Rynek co prawda traci swoją dynamikę lecz przewozy frachtowe są nadal w fazie rozwoju. W segmencie przewozu pasażerów i samochodów osobowych na rynku obserwujemy stagnację. Tym bardziej cieszymy się, że w roku 2013 po raz kolejny jesteśmy liderem w przewozach pasażerskich. Razem z nami płynęło ponad pół miliona osób, czyli aż 8,5% więcej niż w roku poprzednim. – dodał Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska Sp. z o. o.

 

Statystyki Stena Line 2013

Pasażerowie: Stena Line +8,5% / cały rynek 0,0%

Samochody osobowe: Stena Line +7,7%/ cały rynek -0,8%

Jednostki frachtowe: Stena Line +18,4% / cały rynek +6,8%

Udziały rynkowe 2013

Pasażerowie: Stena Line 46,2% (+3,6%)

Samochody osobowe: Stena Line 28,3% (+2,2%)

Jednostki frachtowe: Stena Line 24,1% (+2,4%)