Emocjonujący, szybki zjazd w dół stoku nie jest zarezerwowany tylko dla narciarzy i snowboardzistów. W Dolinie Stubai może doświadczyć go każdy, kto odważy się zjechać na sankach z okolicznych grzbietów górskich. Dorośli bawią się tu lepiej niż dzieci.

Z 11 naturalnymi torami saneczkowymi, spełniającymi surowe kryteria jakości i bezpieczeństwa, oraz 43 kilometrami tras, Dolina Stubai stanowi największy teren saneczkarski w Tyrolu. Tory dostępne są od wczesnych godzin porannych do popołudnia, a cztery z nich, dzięki oświetleniu, otwarte są także nocą. Dzięki temu każdy dzień urlopu można wykorzystać w pełni, zamieniając narty i deski na inny środek transportu, w tym przypadku sanki.

Nocna przejażdżka na sankach
Nocne saneczkowanie to wyjątkowe doświadczenie dostępne w ośrodku Serles przy Mieders (2 razy w tygodniu), Elfer przy Neustift (3 razy w tygodniu) oraz w Schlick 2000 przy Fulpmes (w każdy czwartek). Tor z Gleinserhof do miejscowości Schönberg przez cały sezon zimowy jest oświetlany codziennie do godz. 0:30. Szczególnie romantyczna jest przejażdżka z Elfer do Pinnistal, ponieważ odbywa się przy ciepłym świetle lamp naftowych.

Świetna infrastruktura
Dolina Stubai jest pierwszym regionem w Tyrolu, który zdobył dla wszystkich swoich tras saneczkowych oznaczenie „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel” („Odznaka Tyrolskiego Naturalnego Toru Saneczkowego”). Odznaka ta gwarantuje, że tory spełniają wysokie kryteria jakości i bezpieczeństwa, wyznaczone przez region Tyrol.
Dolina Stubai posiada tory saneczkowe o różnej długości: są tu 2-kilometrowe trasy, jak ta z Gewöhre do wioski Telfes, ale też i ponad 6-kilometrowy zjazd z Elfer do Neustift. Średnie nachylenie torów wynosi ok. 11 %.  Do tras saneczkowych można się dostać pieszo lub podjechać kolejką linową.
Dwuosobowe sanki można wypożyczyć w sklepach sportowych w Neustift, Fulpmes i Mieders, na 3 stacjach kolejek linowych na Schlick 2000, Elfer i Serles oraz w większości schronisk górskich zlokalizowanych na początku tras. Koszt wynajmu sanek to ok. 5 EUR na 1 dzień.

Stubai Winter Card
Dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które od narciarskich stoków wolą zimowe wędrówki, spacery na rakietach śnieżnych czy saneczkowanie, jest karta Stubai Winter Card. Ważna jest w dzień i nocy w okresie od grudnia 2014 r. do 28.03.2015 r., przez 5 z 7 dni, i umożliwia korzystanie z kolejek linowych na Schlick 2000, Serles i Elfer (wielokrotnie) oraz na lodowiec Stubai (1 wjazd i 1 zjazd dziennie). Kartę można kupić w kasie każdej z kolejek, a jej koszt dla osoby dorosłej to 91 EUR + 2 EUR kaucji za keycard.

Odpoczynek w alpejskiej chacie
Po emocjonującej jeździe na sankach, warto zajrzeć do jednego ze schronisk, które leżą blisko tras saneczkowych. W miłej, gościnnej atmosferze można posilić się w nich pożywnymi daniami, przygotowanymi z wysokiej jakości produktów regionalnych. Polecamy takie specjały kuchni austriackiej, jak słodki omlet cesarski Kaiserschmarrn oraz kluski Spätzle.
Więcej informacji nt. poszczególnych tras saneczkowych w Dolinie Stubai znajdują się na: www.stubai.at/pl/aktywnosci/saneczkarstwo.

 

* * *

DOLINA STUBAI – najpiękniejsza dolina Alp

Austriacka Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Ma dobre połączenie komunikacyjne z Niemcami, Szwajcarią, Włochami (autostrada przez przełęcz Brenner) oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) oferuje doskonałe warunki do spędzenia zimowego urlopu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Potwierdziła to redakcja przewodnika narciarskiego ADAC SkiGuide, która kilkakrotnie uhonorowała Dolinę Stubai tytułem „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“.

Lodowiec Stubai, jeden z największych w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca. Na gości czekają doskonale przygotowane trasy zjazdowe w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 w Fulpmes, w rodzinnym centrum Serlesbahnen przy Mieders oraz w Elferbergbahn przy Neustift.

Organizacja Turystyczna Stubai Tyrol (Tourismusverband Stubai Tirol) informuje o aktualnych ofertach i wydarzeniach na stronie internetowej www.stubai.at. Baza online miejsc noclegowych umożliwia wyszukanie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu +43 (0)501881-0 lub e-mailowo info@stubai.at. Pomoc przy rezerwacji ofert all-inclusive można uzyskać pod numerem telefonu: +43 (0)501881-171 lub 172, bądź pod emailem: stubaitouristik@stubai.at.

Więcej informacji oraz zdjęć znajduje się na stronie: http://mspresse.stubai.at/en/home.html