Na posiedzeniu zarządu, które odbyło się dzisiaj w Wiedniu, szefowie linii lotniczych ze Star Alliance jednogłośnie zdecydowali o wznowieniu procesu integracji z Air India.

 

Star Alliance od dawna jest przekonany, że Indie są na tyle ważnym rynkiem lotniczym, że powinny mieć swojego reprezentanta w Sojuszu – powiedział Mark Schwab, dyrektor generalny Star Alliance.  Przyjęcia do grona członków Sojuszu, nie ułatwiał jednak poziom zmian na tamtejszym rynku w ostatnich latach.

Rynek w Indiach wykazuje obecnie oznaki stabilizacji. Air India z powodzeniem zakończyły fuzję z Indian Airlines i budują nową flotę, która stanowi podstawę do zaoferowania znacznie lepszego poziomu usług. Dlatego jesteśmy zdania, że to właśnie teraz jest odpowiedni czas, by wznowić proces integracji – dodał.

To historyczny moment dla Air India. Decyzja o wznowieniu całego procesu przystąpienia przewoźnika do Star Alliance jest korzystna dla obu stron.   Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, wsparcie i życzliwość, jaką okazały nam linie partnerskie sojuszu po ogłoszeniu tej decyzji – powiedział Rohit Nandan, prezes Air India.

Indyjski przewoźnik był początkowo zaakceptowany jako przyszły członek Star Alliance w grudniu 2007 roku, ale proces integracji został wstrzymany w lipcu 2011 roku.  Ta wspólna decyzja sojuszu i linii pozwoliła skupić się Air India na dokończeniu fuzji z Indian Airlines, co było dużym wyzwaniem i nie pozwalało na pełne zaangażowanie się przewoźnika w prace nad integracją w ramach Star Alliance.

 

Star Alliance

Star Alliance powstał w 1997 roku jako pierwszy sojusz linii lotniczych o zasięgu prawdziwie globalnym oferujący swoim pasażerom możliwie bezkolizyjną podróż. Akceptacja Star Alliance przez rynek lotniczy znalazła odzwierciedlenie w licznych nagrodach, w tym Air Transport World Market Leadership Award, Best Airline Alliance przyznane przez Business Traveller Magazine i Skytrax. Do Star Alliance należą: Adria Airways, Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAM Airlines, TAP Portugal, Turkish Airlines, THAI, United i US Airways. Wkrótce do Aliansu dołączy linia EVA Air. Ogółem siatka połączeń Star Alliance oferuje 21.900 rejsów dziennie do 1.329 portów.