Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprojektowali luksusową kabinę jachtu motorowego 70 Sunreef Power

W piątek 9 maja 2014 r. Studenci I i II roku studiów magisterskich z wydziału Wzornictwa, ze specjalności Architektura Statków Wodnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprezentowali projekty kabin VIP w stylu polskim. Pomysł był zainspirowany luksusowymi katamaranami firmy Sunreef Yachts, która od ponad 13 lat jest liderem w tworzeniu najbardziej ekskluzywnych jednostek pływających od 60 do 200 stóp.

Przez ponad dwa miesiące, podczas warsztatów z podstaw technologii wnętrz jachtowych, pod okiem prowadzącej zajęcia, Projektantki Sunreef Yachts – mgr szt. Marty Kaszuby młodzi architekci przygotowywali swoje wizje dotyczące projektu ekskluzywnej kabiny modelu motorowego 70 Sunreef Power z akcentami polskimi. Mimo wspólnego tematu, każdy stworzył zupełnie inny, bardzo oryginalny i nowoczesny koncept.
    

„Każdy student przygotował własną definicję STYLU POLSKIEGO. Młodzi architekci poszukiwali inspiracji m.in. w XVII-wiecznej polskiej architekturze, wzornictwie z lat 30, z okresu PRL-u czy chociażby w stylu życia młodych Polaków. Mamy mnóstwo rzeczy w naszej historii i wzornictwie czym możemy się pochwalić. Ważne, żeby to zauważyć.

Studenci nie mogli „puścić wodzy fantazji”, ponieważ musieli swoje idee dostosować do wielu ograniczeń wynikających ze specyfiki projektowania wnętrz jachtowych. Mimo tych wszystkich obwarowań powstały bardzo atrakcyjne wizualnie projekty.” – powiedziała Marta Kaszuba w trakcie prezentacji prac swoich studentów.

Przed podjęciem wyzwania, studenci mieli okazję zwiedzić stocznię Sunreef Yachts i bliżej przyjrzeć się wszystkim etapom budowy kilku jednostek, w tym nowopowstałej 70 Sunreef Power. Jacht ten charakteryzuje się dynamiczną sylwetką i imponującą przestrzenią użytkową pozwalającą na jego zagospodarowanie według własnego uznania. Stocznia jest liderem w produkcji katamaranów „na miarę”, przygotowywanych na indywidualne życzenie klienta. Dotychczas firma nie realizowała zlecenia na wnętrza w stylistyce polskiej, ale istnieje ogromna szansa, że projekty studentów gdańskiej ASP zainspirują kolejnych klientów.

W ubiegłym miesiącu stocznia podpisała umowę z wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej, której celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy przedsiębiorstwem a uczelnią. Współpraca ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest kolejnym dowodem, iż stocznie niezwykle ceni sobie współpracę z ośrodkami edukacyjnymi.