Od kilku lat Polacy zdecydowanie najchętniej spędzają wakacje w ciepłych krajach śródziemnomorskich. Na liście modnych kierunków podróży w 2013 r., na podstawie statystyk pochodzących z portalu Fostertravel.pl, znajdują się: Grecja (23 proc.), Turcja (21 proc.), Egipt (19 proc.) i Hiszpania (16 proc.). Mniejszą popularnością turystów cieszyły się Bułgaria, Tunezja czy Chorwacja. W stosunku do 2012 r. na popularności zyskały Grecja i Hiszpania. Straciły natomiast Tunezja, Maroko, Cypr oraz Egipt – ze względu na problemy polityczno-gospodarcze, które ich dotknęły.

Czym Turcja przyciąga każdego roku tak wielu Polaków? Ten malowniczy i różnorodny kraj to już nie tylko modne kurorty Alanya czy Belek, a więc popularna Riwiera Turecka, ale także całe urocze wybrzeże Morza Egejskiego – Marmaris, Bodrum, Fethiye i Ölüdeniz oraz wiele innych miejscowości turystycznych. To również doskonałe i nowoczesne hotele, wyśmienita obsługa, mnóstwo niezmiernie interesujących miejsc do zwiedzania. Turcja bez wątpienia oferuje atrakcyjne oferty wakacyjne w korzystnej cenie. Zdaniem ekspertów z portalu Fostertravel.pl, ze względu na dużą różnorodność ośrodków turystycznych oraz bogatą ofertę hotelową, Turcja będzie hitem 2014 r.

W 2013 r. znaczny wzrost zainteresowania, po niepewnej sytuacji w 2012 r. i licznych obawach ze strony turystów odnośnie sytuacji polityczno-gospodarczej, zanotowała Grecja. Przyczyniły się do tego m.in. ciekawa i różnorodna oferta, coraz więcej nowych lub odrestaurowanych hoteli, wyższy poziom obsługi oraz atrakcyjne ceny. Na rynku polskim pojawiły się nowości, wyjazdy na kolejne greckie wyspy, jak np. malownicza Kefalonia (Kefalinia) czy uroczas Lefkada (Leukada).

Według ekspertów z portalu Fostertravel.pl, warto również zauważyć wzrost sprzedaży wyjazdów autokarowych. Dotyczy to przede wszystkim wycieczek objazdowych po Europie, np. Północnych Włoch, Stolic Europejskich, Francji – Parki Rozrywki (Disneyland Paris, Park Asteriksa), Zamki nad Loarą.

Ze statystyk za 2013 r. pochodzących z Fostertravel.pl wynika, że zdecydowana większość polskich turystów decydowała się na wyjazdy 7-dniowe. Natomiast rodziny z małymi dziećmi wybierały na ogóły 2-tygodniowe wakacje.

Klienci wykupywali głównie obiekty 4- i 3-gwiazdkowe, oferujące formułę all inclusive. Staje się to zresztą pomału standardem wśród polskich turystów.

Poniżej prezentujemy wykres przedstawiający najniższe ceny w sezonie 2013 dla wyjazdów 7 i 14 dniowych w wersji all inclusive w poszczególnych miesiącach.

źródło: http://www.fostertravel.pl/all-inclusive/#ceny

Średnia cena wakacji na osobę w 2013 r. wyniosła 2432,19 zł (źródło: www.fostertravel.pl).

Kiedy najczęściej Polacy wyjeżdżają na zagraniczny urlop? Najwięcej osób podróżuje w lipcu, sierpniu i wrześniu. Można też zaobserwować, że coraz więcej polskich turystów korzysta z atrakcyjnych cenowo ofert na wyjazdy w drugiej połowie maja (po długim weekendzie majowym) oraz w czerwcu (na podstawie danych z www.fostertravel.pl).