Praga, 08.10.2014 – W ostatnim czasie Republika Dominikańska  odnorowała najwyższą liczbę przyjazdów zagranicznych turystów. Według statystyk od stycznia do sierpnia 2014 r. do kraju  przyjechało w sumie 3 608 955 turystów, czyli o 9,2% więcej niż rok wcześniej o tej samej porze.

Umacnia się w ten sposób dominująca pozycja kraju w ruchu turystycznym w ramach całych Karaibów.
Republika Dominikańska  ma wyjątkową pozycję także w ramach Ameryki Łacińskiej. Dochody z ruchu turystycznego w 2013 r. sięgały  4,549 miliardów USD. Wydatki turystów zagranicznych zwiększyły się szczególnie w zeszłym roku, kiedy średnio każdy turysta wydawał 997 USD. W konkurencyjnych latynoamerykańskich destynacjach średnia wynosiła 860 USD. Informacja pochodzi od Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MMF) z dokumentu Latinvex.
O popularności tej karaibskiej destynacji świadczy także fakt, że w sumie 96,6% turystów, którzy odwiedzili kraj w 2013 roku, chce tutaj wrócić w przyszłości. Według badań Banku Centralnego Republiki Dominikańskiej 90% turystów powiedziało, że ich oczekiwania były w zupełności spełnione.
„Zobowiązuje nas to do tego, żebyśmy ciągle utrzymywali i podnosili najlepszy poziom naszych usług“ mówi Leila Boasier Budecker, dyrektor Narodowej Centrali Turystycznej Republiki Dominikańskiej. I dodaje: „W ciągu ostatnich dwóch lat rozpoczęła się m.in. renowacja Dzielnicy Kolonialnej w Santo Domingo, uchwalono zmianę ustawy wspierającej turystykę w celu przyciągnięcia kolejnych inwestorów, w całym kraju powstają nowe hotele i rozwijana jest infrastruktura drogowa“.
W związku z rosnącymi statystykami odwiedzin na Lotnisku Międzynarodowym w Punta Cana zostanie otwarty nowy terminal. Lotnisku już teraz należy do dziewięciu najpopularniejszych lotnisk w regionie Karaibów i Ameryki Południowej. Od początku 2014 r. w Punta Cana wylądowały dwa miliony pasażerów, co stanowi 64% z całkowitej liczby turystów. Terminal będzie obsługiwać 26 lotów dziennie, a jego budowa kosztować będzie 100 mln USD.

Dla Polaków sezon główny w Republice Dominikańskiej zaczyna się na początku listopada i potrwa do połowy kwietnia. Poza popularnymi kierunkami takimi jak Punta Cana czy Juan Dolio kusi także wybrzeże północno-wschodnie. Polscy turyści mogą skorzystać z lotów czarterowych z Warszawy do Punta Cana i La Romana oraz z Katowic na półwysep Samaná.

 

O Republice Dominikańskiej:
Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim gdzie mówi się po hiszpańsku, a gdzie podziwiać można różnorodny krajobraz. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana ma pięć regionów turystycznych: Puerto Plata – Cabarete – Sosua, La Romana – Bayahibe, Samana – Las Terrenas, Boca Chica – Juan Dolio i Punta Cana.