W listopadzie ceny hoteli maleją w całej Europie – z wyjątkiem Warszawy. W najbardziej pożądanych metropoliach zapłacimy średnio 450 zł za nocleg w pokoju dwuosobowym typu standard, czyli o 18% mniej niż w październiku (516 zł).

W polskiej stolicy ceny doby hotelowej wzrosły do poziomu 378 zł, co odpowiada podwyżce o 32% w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. Takie informacje wynikają z raportu trivago Hotel Price Index (tHPI), który co miesiąc publikuje porównywarka cen hoteli www.trivago.pl.

Trwający od tygodnia szczyt klimatyczny COP19 w Warszawie przyczynił się do wyraźnego wzrostu cen zakwaterowania. Podczas konferencji średnia cena doby hotelowej w stolicy przekracza poziom 100 euro (433 zł). W pażdzierniku podróżni płacili jeszcze przeciętnie 322 zł. Wzrost cen jest odczuwalny w całym województwie mazowieckim, gdzie średnia w listopadzie wynosi 362 zł (+16% w porównaniu z październikiem).                

 

W Europie taniej, wyjątek: Warszawa

W 44 z 50 miast prowadzonych na liście tHPI w listopadzie przenocujemy taniej niż w październiku. Przede wszystkim podróżni odwiedzający Włochy skorzystają z wyraźnie opadających kosztów noclegowych. W Wenecji (572 zł) ceny hoteli spadły o 46%, we Florencji (471 zł) i w Rzymie (463 zł) zapłacimy o 32% mniej. Branża hotelowa w Barcelonie (450 zł) obniża ceny o 28%, a w Pradze (341 zł) ceny noclegów w porównaniu z ubiegłym miesiącem spadły o 25%.