Jednego dnia w roku Litwa zamienia się w centrum muzyki. A wszystko za sprawą Street Music Day, czyli Dnia Muzyki Ulicznej, które odbywa się jednocześnie na ulicach wielu, litewskich miastach. Utalentowani muzycy, oryginalne brzmienia i niezapomniane przeżycia – to wszystko ma do zaoferowania Litwa 19 maja.


Dzień Muzyki Ulicznej to festiwal narodowy zainicjowany w 2007 r. przez jednego z najbardziej cenionych, litewskich muzyków Andriusa Mamontovasa, który wówczas wysłał e-mail do znajomych artystów prosząc, by wyszli na ulice i grali dla ludzi. W 2009 roku festiwal rozprzestrzenił się po całej Litwie, a wiele gmin zapewniło warunki do gry na ulicach w swoich miastach. Od tego czasu około 5000 uczestników dołącza co roku do Street Music Day, który stał się wspaniałą tradycją oferującą niezapomniane doznania muzyczne.

Pierwsza sobota maja to wielki dzień dla wszystkich litewskich melomanów, artystów amatorów i profesjonalistów. Każdy, kto potrafi śpiewać, grać lub po prostu hałasować, może wyjść na zewnątrz i wypełnić dźwiękiem powietrze. Nie ma znaczenia płeć, wiek czy narodowość. Najważniejsza jest muzyka. Tradycyjnie każdy Dzień Muzyki Ulicznej kończy się „Drum2gether” – paradą perkusyjną i improwizacją otwartą dla wszystkich. Odwiedź Litwę 19 maja i bądź częścią tego fantastycznego święta muzyki!

Street Music Day pomaga ludziom nie tylko dobrze się bawić, ale także zarobić. Muzycy zazwyczaj mają odwrócone kapelusze lub otwarte skrzynki umieszczone w pobliżu, do których słuchacze często wrzucają kilka monet. To nie tylko wzmacnia relacje pomiędzy muzykami, a odbiorcami, ale również motywuje ich do wykonywania utworów najlepiej jak potrafią.

Według inicjatora święta Andriusa Mamontovasa, ten dzień jest darem dla Litwy. Uważa, że byłoby wspaniale, gdyby ta sama tradycja rozprzestrzeniła się na całym świecie, gdyby Dzień Muzyki Ulicznej stał się jedynym dniem w roku, jednoczącym wszystkich z niesamowitą sztuką – z muzyką, która jest językiem międzynarodowym.

Dzień Muzyki Ulicznej rozprzestrzenił się za granicą i jest organizowany niezależnie w Rydze, Mińsku, Tbilisi, Dublinie, Armenii, Gruzji, Holandii, Norwegii, Belgii, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Łotwie. Ponadto wiele litewskich społeczności organizowało festiwal w swoich miejscach zamieszkania poza granicami Litwy, np. w Los Angeles, Connecticut, Bergen, Innsbrucku, Londynie.

Jeśli więc jesteś fanem muzyki, lubisz oryginalne brzmienia, chcesz poznać inną kulturę i spędzić niezapomniany czas zapraszamy do Wilna 19 maja!

Więcej informacji na http://www.gmd.lt/en/