„Olśniewający kraj” – nazwa Sri Lanki w sanskrycie odzwierciedla wszystko, co czeka na odwiedzających tę niewielką wyspę turystów. Oczarowują ich szerokie piaszczyste plaże, rzadkie gatunki zwierząt, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz bogate dziedzictwo kulturowe. Legenda głosi, że Adam i Ewa po wygnaniu z raju znaleźli schronienie właśnie tutaj. Nic więc dziwnego, że ten niewielki kraj znajdujący się na wyspie położonej na Ocenie Indyjskim, nieopodal Indii z roku na rok podbija serca turystów, również tych z Polski.

Różnorodny krajobraz – od wysokich gór, poprzez plantacje herbaty, do palmowych dżungli i przepięknych plaż sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spragnieni zwiedzania, odkryją świątynie i ponad 2000-letnie zabytki, lubiący relaks – rozległe, piaszczyste plaże, a miłośnicy adrenaliny – górskie szlaki i rwące rzeki, idealne na wspinaczkę czy white water rafting. Wszystko to sprawia, że Sri Lankę można odkrywać wszystkimi zmysłami i na różne sposoby.

 

Dreszcz emocji

Wyspę charakteryzuje zróżnicowany klimat, dzięki któremu Sri Lanka oferuje szereg przygód – od szczytu gór po głębiny oceanów. Trekking, windsurfing, nurkowanie czy loty balonem to tylko kilka spośród szeregu atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Pasma górskie stojące w pobliżu wyżyn Sri Lanki, w tym łańcuchy Knuckles, Ella, Habarana, Sigiriya, Polonnaruwa, Horton Plains i Buttala to idealne miejsca dla amatorów wspinaczek skałkowych. Natomiast dziesiątki rzek, jezior i kanałów przecinających Sri Lankę, to naturalne warunki dla kajakarstwa, rzecznego safari czy ekscytującego raftingu.

 

Dzika przyroda

Miłośnicy dzikiej przyrody mogą spotkać tu ogromną różnorodność gatunków fauny i flory. Pomimo niewielkich rozmiarów, Sri Lanka może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników endemizmu biologicznego i jest zaliczana do pięciu, najważniejszych punktów różnorodności biologicznej na świecie. Dotyczy to zarówno roślin, jak i zwierząt. Spośród dziewięćdziesięciu jeden gatunków ssaków występujących na wyspie można tu spotkać m.in.: słonie azjatyckie, niedźwiadki leniwe, lamparty, samby i dzikie bawoły. Ocean natomiast jest domem dla rodzin waleni, w tym potężnych wielorybów błękitnych, kaszalotów i delfinów. U wybrzeży Sri Lanki występuje ich prawie 26 gatunków, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tych niezwykłych stworzeń.

 

Ajurweda

Zdrowie i dobre samopoczucie przysługują każdemu – tak głosi starożytna ajurweda. Aby je osiągnąć, trzeba jednak nauczyć się, jak połączyć ciało, duszę, umysł i zmysły w jedność. Sri Lanka jest wprost wymarzonym miejscem do tego celu. Wyspa przez niektórych uważana jest za kraj pochodzenia ajurwedy. Yoga, medytacja, dieta, masaże i ziołowe zabiegi wciąż są tu bardzo powszechne, zarówno w tradycyjnej formie, jak i w bardziej zachodniej odsłonie.

Coraz częściej obserwowanym przez nas trendem wśród polskich turystów, obok chęci doświadczenia uroków lankijskiej przyrody, jest fascynacja kulturą wschodu i jogą. Dlatego, aby móc jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom, postanowiliśmy po raz kolejny zorganizować road show w Polsce. Da nam to możliwość stworzenia, we współpracy z polskimi biurami podróży, oferty turystycznej, która będzie dopasowana do potrzeb polskich turystów, a co za tym idzie, da im możliwość zdobycia niezapomnianych doświadczeń. mówi Shirani Herath, menadżer z Biura Promocji Turystycznej Sri Lanki.

 

Dziedzictwo kulturowe

Osoby zafascynowane kulturą i zabytkami również nie będą zawiedzeni. Sri Lanka jest domem jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, a jej historia liczy prawie 2550 lat. Na każdym kroku spotkać tu można ślady bogatej przeszłości m.in. monumentalne zabytki kultury i religii buddyjskiej. Ich „centrum” skupia się wokół trzech legendarnych miast: Kandy, Anuradhapura i Polonnaruwa, które znajdują się one na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie zresztą jak Dambulla świątynia ukryta w pięciu jaskiniach, ruiny starożytnego pałacu i twierdzy Sigiriya, otoczone fortyfikacjami miasto Galle, czy płaskowyż Peak Wilderness znany również jako Siri Pada lub Szczyt Adama. To właśnie tu według legendy, wyrzucony z Edenu Adam, postawił pierwszy krok i latami czekał na odpuszczenie grzechów, stojąc na jednej nodze.

 

Sri Lanka coraz popularniejsza wśród polskich turystów

Sri Lanka odnotowała wzrost liczby polskich turystów wybierających wyspę, jako cel swoich podróży turystycznych. Jak wynika z danych w 2014 roku było to 13,245 odwiedzających, a w 2017 liczba ta wzrosła już do 15,346. W związku z tym Biuro Promocji Turystyki Sri Lanki po raz drugi, rozpoczyna wschodnioeuropejską akcję promocyjną, mającą na celu wzmocnienie i nawiązanie nowych relacji z polskimi organizatorami wycieczek oraz biurami podróży. Spotkania branżowe odbędą się 14 maja w Warszawie oraz 15 maja w Krakowie.