Kto z nas, sięgając po wodę ze sklepowej półki, zastanawia się co dokładnie oznacza określenie „mineralna”? Czy faktycznie ma dużo więcej składników i mikroelementów niż woda źródlana? Czy jedynie gasi pragnienie, czy również leczy? Wystarczy poznać jej właściwości, aby wybierać świadomie! Warto też wiedzieć, że woda mineralna służy nie tylko do picia, ale też do kąpieli.

Dowodem na to są jedyne w Polsce Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju.
Naturalna woda mineralna, zgodnie z obowiązującą od 2010 roku ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia to woda podziemna wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi, różniąca się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz charakterystycznym stabilnym składem mineralnym, a w określonych przypadkach także właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie.
Warto jednak pamiętać, że nie każda woda mineralna korzystnie wpływa na nasz organizm. Podejmując decyzję o wyborze tej najlepszej, trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej mineralizację.
Mineralizacja ma znaczenie
Wśród naturalnych wód mineralnych znajdziemy takie o niskiej mineralizacji (ogólna zawartość soli mineralnych nie przekracza 500 mg/l) średniej mineralizacji (ogólna zawartość soli mineralnych waha się między 500, a 1500 mg/l), a także wysokomineralizowane (ogólna zawartość soli mineralnych jest większa niż 1500 mg/l). Lecznicze wody zawierają minimum 1000 mg rozpuszczonych składników mineralnych w 1 litrze. Zaliczane są więc do wód średnio i wysokozmineralizowanych. Znajdziemy je w uzdrowiskach, zdrojach, a od niedawna także w basenach. Przykładem takiego miejsca jest Solec-Zdrój.
Pływanie wpływa na zdrowie
Nie od dziś wiadomo, że pływanie jest jedną z najzdrowszych form ruchu. Poprawia bowiem ogólny stan zdrowia i naszą kondycję. Korzystnie wpływa na nasz kręgosłup i stawy, układ oddechowy i układ krążenia. Jeśli więc lubimy pływać to zadbajmy o to, by poprawiać nasze zdrowie dwutorowo. Nie tylko poprzez tę formę aktywności fizycznej, ale też wodę, w której się kąpiemy. W tym celu wybierajmy miejsca, które oferują wody lecznicze.
Gdzie ich szukać?
W opublikowanym przez Ministra Zdrowia wykazie uzdrowisk , dostępne są wszystkie lokalizacje, w których możemy korzystać z leczniczych wód, pomagających w różnych schorzeniach. Zgodnie z nim Solec-Zdrój jest odpowiednim miejscem do kuracji chorób ortopedyczno-urazowych, układu nerwowego, dermatologicznych i reumatologicznych oraz osteoporozy. Miejscowość swój uzdrowiskowy charakter zawdzięcza przede wszystkim źródłom wody siarczkowej, powszechnie wykorzystywanej w balneologii. Stosowana w Hotelu Medical Spa Malinowy Zdrój oraz na Basenach Mineralnych, woda siarczkowa czerpana ze źródła „Malina” ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej na świecie, zawartość aktywnych związków siarki (ok. 788 mg/l) oraz ogólną mineralizację ok. 24 tys. mg/l.
„Niedobór siarki może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Objawia się on m.in. wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, depresją czy pogorszeniem wzroku. Najprostszym sposobem na uzupełnienie jej braków są kąpiele w wodzie siarczkowej, najlepiej tej o największym stężeniu substancji aktywnych, a co za tym idzie najsilniejszych właściwościach leczniczych” – mówi Patrycja Kaleta, Brand Manager Malinowe Hotele.
Kąpiele mineralne sposobem na zdrowie
Państwowy Instytut Geologiczny opisuje kąpiele mineralne jako najpopularniejszy zabieg wykonywany w uzdrowiskach. Kąpiele w wodach leczniczych, indywidualne wannowe oraz zbiorowe – basenowe, oddziałują miejscowo i ogólnoustrojowo, a jednymi z najbardziej skutecznych są kąpiele siarczkowe i solankowe.
Dlatego na Basenach Mineralnych Solec-Zdrój kąpać się można w dwóch rodzajach wód mineralnych – w basenie rekreacyjnym, wypełnionym wysokomineralizowaną wodą bromkowo-jodkową, której ogólna mineralizacja wynosi 5 124 mg/l oraz w basenie solankowo-siarczkowym wypełnionym leczniczą solanką bromkowo-siarczkowo-jodkową, której ogólna mineralizacja wynosi aż 23 425 mg/l.
Baseny Mineralne to jedyne miejsce w Polsce, gdzie skorzystać można z kąpieli w 24 – krotnie bardziej zmineralizowanej wodzie niż ta, którą pijemy.
Więcej informacji na ten temat znaleźć można na:
www.basenymineralne.pl
www.malinowehotele.pl

Malinowe Hotele to sieć ośrodków medical SPA zlokalizowanych w Świeradowie Zdroju (Malinowy Dwór) oraz Solcu Zdroju (Malinowy Zdrój, Baseny Mineralne oraz Malinowy Raj – nowa inwestycja, która zostanie oddana do użytku w połowie 2015 r.). Usługi obejmują fachową opiekę lekarską i profilaktykę zdrowotną z wykorzystaniem zabiegów bazujących na najsilniejszej na świecie wodzie siarczkowej pochodzącej ze źródła Malina. Podstawę oferty stanowią Centra Rehabilitacji, w których goście mogą korzystać z zabiegów z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii oraz różnych form masażu. Ofertę uzupełniającą stanowią zabiegi kosmetyczne SPA i Wellness.
Malinowy Zdrój to pierwszy obiekt w Polsce, który otrzymał europejski certyfikat MEDICAL WELLNESS potwierdzający wysoki standard usług hotelowych i leczniczych oraz certyfikat zarządzania jakością ISO. Ośrodek został także nagrodzony w prestiżowym konkursie SPA Prestige Awards oraz zajął po raz siódmy 1. miejsce w Polsce w kategorii medyczne SPA&Wellness. Malinowy Dwór otrzymał w 2011 roku nagrodę „Jakość Roku” oraz wyróżnienie od redakcji magazynu „Forbes” wstępując tym samym do elitarnego grona najlepszych hoteli w kraju, a także po raz drugi zyskał tytuł Najlepszego hotelu Resort SPA w Polsce w konkursie SPA Prestige Awards. Baseny Mineralne to jedyny w Polsce kompleks z leczniczą wodą mineralną, którego otwarcie odbyło się w lutym 2013 roku. Nagrodzone przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem ,,Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce w 2013 r.’’ Nagodzone w XIV edycji ogólnopolskiego konkursu ,,Sposób na sukces’’ pod patronatem Prezydenta RP. Nagodzone Godłem ,,Nasze Dobre Świętokrzyskie – 2013’’
Więcej informacji o Malinowe Hotele Sp. z o.o. na: www.malinowehotele.pl