Uzdrowisko Cieplice – Grupa PGU gospodarzem XI Zimowych Igrzysk Polonijnych – Karkonosze 2014

W dniach 23 lutego – 1 marca br. w Kotlinie Jeleniogórskiej  odbędą się XI Zimowe Igrzyska Polonijne – Karkonosze 2014. Jednym z gospodarzy wydarzenia będzie Uzdrowisko Cieplice – Grupa PGU. Szacuje się, że  w imprezie weźmie udział nawet 1000 sportowców.

 

Uczestnicy XI Zimowych Igrzysk Polonijnych będą rywalizować w 10 konkurencjach: biathlonie i narciarstwie biegowym na Polanie Jakuszyckiej, hokeju na lodzie w Jabloncu nad Nysą, igrzyskach retro na deptaku w Karpaczu, a także narciarstwie alpejskim: slalomie specjalnym, gigancie i slalomie równoległym oraz snowboardzie w Kopie, nordic walking’u w Jeleniej Górze – Sobieszowie, saneczkarstwie lodowym w Karpaczu, oraz short track’u i wieloboju łyżwiarskim na lodowisku w Jeleniej Górze – Cieplicach.

Uzdrowisko Cieplice, jako jeden z gospodarzy tego sportowego wydarzenia będzie również miejscem uroczystego otwarcia Igrzysk. Co więcej, w Parku Zdrojowym stanie główny namiot wioski olimpijskiej, a jeden z ośrodków cieplickiego zdroju będzie gościć m.in. grupę  42 sportowców z Litwy, Czech i Ukrainy – uczestników Igrzysk Polonijnych, którzy w obiekcie uzdrowiskowym EDWARD będą mieli zakwaterowanie i wyżywienie. Co więcej, sportowcy będą mogli regenerować siły w uzdrowiskowej strefie rekreacji tj. basenie termalnym oraz saunie.

Pierwsze Igrzyska Polonijne odbyły się w 1936 roku. Szacuje się, że poza granicami kraju żyje ponad 22 miliony osób polskiego pochodzenia, w tym 4 miliony osób, które posiadają polskie obywatelstwo. Dlatego to bardzo ważne wydarzenie, nie tylko o charakterze sportowym, kulturalnym, ale również integracyjnym. Organizatorzy zaprezentują w czasie Igrzysk m.in. wystawę malarską polonijnych artystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji, zapraszają również na Forum Polonijne.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, a w skład Komitetu Honorowego wchodzą m.in. Marszałek Sejmu – Ewa Kopacz oraz Marszałek Senatu – Bogdan Borusewicz.

Program Igrzysk znajduje się na stronie:

www.igrzyskapolonijne.dips.pl/home-index.htm