Wielki wybuch 1914–1918.

17–18 maja 2014 r.

24–25 maja 2014 r.

Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić Państwa do odwiedzenia intrygujących i często niedostępnych zabytków Małopolski. Zachęcamy do podróży do miejsc nieznanych, urzekających, do obejrzenia zabytków cennych ze względu na architekturę, otoczonych parkami i ogrodami, kryjących fascynujące historie.

 

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej motywem przewodnim XVI edycji Dni Dziedzictwa, zatytułowanej Wielki wybuch 1914–1918, jest historia tego okresu. Podczas dwóch majowych weekendów pokażemy nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla którego wielka wojna była bezpośrednim impulsem.

W każdym z dziesięciu miejsc, które wybraliśmy, będą Państwo mieli okazję poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego i artystycznego tego okresu. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci.  

Zapraszamy również do udziału w warsztatach, plenerach i pokazach, które przyczynią się do lepszego poznania prezentowanych miejsc. Część z nich przygotowywana jest z myślą o najmłodszych. Zwiedzanie tegorocznych zabytków uatrakcyjnią też miniwystawy, spotkania, koncerty, spacery oraz wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.

Już po raz trzeci mamy przyjemność zachęcić Państwa do lektury bezpłatnej publikacji autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki. Tegoroczne wydawnictwo w inspirujący sposób prezentuje losy postaci i zabytków podczas I wojny światowej. Książkę będzie można otrzymać wraz z pamiątkową pieczątką w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tam oczekiwać będą nasi wolontariusze – ubrani w niebieskie koszulki MIK – którzy zadbają o Państwa komfort.  

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W imieniu Małopolskiego Instytutu Kultury, Samorządu Województwa Małopolskiego, Gospodarzy obiektów oraz całej społeczności lokalnej serdecznie zapraszamy.

 

Małopolski Instytut Kultury

tel. 12 422 18 84

instytut@mik.krakow.pl

ul. Karmelicka 27

31-131 Kraków

www.mik.krakow.pl

www.dnidziedzictwa.pl