Frankfurt nad Menem/Warszawa, 31 sierpnia 2018 r. – Regiony turystyczne Niemiec mogą cieszyć się dużym wzrostem liczby odwiedzających w okresie od stycznia do czerwca. Potwierdzają to szczegółowe dane na temat noclegów podane przez Federalny Urząd Statystyczny. Liczba noclegów gości z zagranicy w ośrodkach z co najmniej dziesięcioma łóżkami wyniosła w pierwszym półroczu 38,6 mln, co daje 4,5% wzrostu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największy wzrost odnotowano w Brandenburgii (13%), Saksonii (12%), Bawarii (8%), Meklemburgii-Pomorzu Przednim (8%), Szlezwiku-Holsztynie (7%) i Hesji (7%).

„Świetna pogoda już w przed szczytem sezonu, kiedy to dominują krótkie wyjazdy, okazała się impulsem dla rosnącej popularności niemieckiej turystyki. Szczególnie wzmocniło to turystykę na północy i wschodzie kraju” – komentuje Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT).

Europa: niemiecka turystyka rośnie w siłę szczególnie we wschodniej i południowowschodniej części kontynentu

Na najważniejszym rynku źródłowym, czyli z Holandii, zanotowano w pierwszym półroczu wzrost o 1,8%. Największe wzrosty odnotowały zaś Polska (+13,3%, 1 589 175 noclegów), Czechy (+11,9%) oraz Rumunia (+11,5%). Ponadprzeciętnymi wynikami wyróżniają się również Wielka Brytania (+5,7%) i Rosja (+5,9%).

Rynki zamorskie: znaczny wzrost w Ameryce oraz Azji

Na rynkach dalekich w pierwszym półroczu 2018 r. liczba noclegów wzrosła do 9,5 mln noclegów, czyli o 5,1%.

Stany Zjednoczone, z pięcioprocentowym wzrostem, umacniają swoją pozycję najważniejszego dalekiego rynku źródłowego dla Niemiec. Region Azja/Australia/Afryka Południowa wygenerował natomiast 5,3 mln noclegów w pierwszym półroczu. Szczególnie Chiny z 1,3 mln noclegów (+5,1%) podkreśliły swój znaczący udział w niemieckiej turystyce przyjazdowej. Państwa Zatoki Perskiej, w których łączny wzrost w pierwszej połowie roku wyniósł 4,4% w imponujący sposób powróciły na listę ważnych rynków wschodzących.